• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • اگر به همراهی یک دوست رژیم می‌گیرید، به این 7 نکته توجه کنید

 • پنج شنبه، ۲۵ مهر ۱۳۹۸ بازدید 577 مدیریت
 • وقتی که دو نفر تصمیم می‌گیرند با هم وزن کم کنند، می‌توانند به هم انگیزه داده و مشوق یکدیگر باشند. همه چیز خیلی خوب و موفقیت‌آمیز به نظر می‌رسد. اما مطالعات نشان می‌دهند که در کنار نکات مثبتی که همراهی با یک دوست برای کاهش وزن دارد، عواقب ناخواسته منفی نیز به دنبال خواهد داشت. در ادامه مطلب، به این موضوع، می‌پردازیم.

 • گاهی کاهش وزنی که در معیت یک دوست خواهیم داشت، آنقدرها که انتظارش رو داریم، چشمگیر نیست. به نظر می‌رسد که یکی از دلایل این امر این باشد که وقتی با یک دوست در مسیر کاهش وزن همراه می‌شویم، استرس ما به جای اینکه کمتر شود، بیشتر می‌شود.  دقت داشته باشید که روشی که برای دوست ما مناسب و موفقیت‌آمیز بوده است، ممکن است که مناسب خود ما نباشد. پس هر کدام از ما باید روش مناسب خود رو در پیش بگیریم اما با همراهی و قوت‌ قلب دادن به یکدیگر. برای موفقیت بیشتر در روش همراهی با یک دوست، توجه شما رو به نکات زیر جلب می‌نماییم:

  دوست مناسب برای کاهش وزن رو انتخاب کنید

  اینکه دوست شما می‌خواهد چه مقدار از وزن خود رو کم کند، یکی از مواردی است که باید در نظر گرفته شود اما از همه مهم‌تر این است که دوستی رو برای همراهی انتخاب کنید که شما رو بدون در نظر گرفتن موفقیت خودش، پشتیبانی و همراهی کند. یعنی حتی اگر خودش هم موفقیت چندانی به دست نیاورد، باز هم از تشویق شما دست برنداشته و با شما همراه باشد. و یا اگر خودش زودتر از شما به موفقیت رسید، برای شما موعظه نکند، بلکه همراه و یاور شما باشد. پس نوع شخصیت دوستی که برای همراهی به منظور کاهش وزن انتخاب می‌کنید، اهمیت زیادی دارد.

  ضعف‌های خودتان رو شناسایی کنید

  غذایی که می‌خورید، زمانی که غذا می‌خورید و اثری که بر روی شما دارد، همگی شخصی هستند و نباید انتظار داشته باشید که همین شیوه برای دوست شما هم مناسب و کارآمد باشد. بهتر است که ضعف‌های خودتان رو می‌دانید برای فایق آمدن به آنها، نیاز به کمک یک دوست دارید، شناسایی کرده و با یاری دوست خود بر این ضعف‌ها غلبه کنید.

  یک برنامه واقع‌گرایانه داشته باشید

  با وجود اینکه ممکن است که برنامه کاهش وزن شما و دوستان‌تان با هم تفاوت داشته باشد اما با دوستی همراه شوید که برنامه وی، هر چه که هست، برنامه سالم و اصولی باشد، نه فردی که از روش‌های غیرمعقول و ناسالم برای کاهش وزن استفاده می‌کند. برنامه‌های غیراصولی معمولاً با شکست مواجه شده و اثر ماندگاری ندارند و احتمال اینکه دوست شما در میانه راه منصرف شده و از همراهی با شما هم سرباز بزند، زیاد است.

  مراقب خط قرمزهایی که مانع از پیشرفت شما می‌شود، باشید

  آیا از همراهی با دوست خود احساس انگیزه بیشتر می‌کنید؟ اگر چنین است، روش همراهی با یک دوست برای شما مفید واقع شده است. اما اگر خودتان رو با دوست‌تان مقایسه کرده و احساس سرخوردگی می‌کنید، احتمالاً باید از روش همراهی با دوست، پرهیز کنید. البته این قضیه، یک مسأله دو طرفه است. یعنی آیا خود شما هم برای دوست‌تان یک پشتیبان مناسب و مشوق خوب هستید؟

  بحث‌های خود رو بر سر کاهش وزن، محدود کنید

  مسلماً باید با هم به بررسی میزان پیشرفت یکدیگر بپردازید اما این بدین معنی نیست که باید در تمام مدت با هم از رژیم کاهش وزن صحبت کنید. این امر باعث بروز استرس در هر دوی شما خواهد شد. کافیست که روزانه فقط 15 دقیقه به صحبت درباره این موضوع بپردازید. یا فقط هفته‌ای یک‌ بار در این مورد تبادل نظر کنید.

  می‌توانید به جای همراهی با یک دوست، یک گروه از دوستان همراه تشکیل بدهید

  ممکن است که ترجیح بدهید که به جای یک دوست، با چندین دوست، یک گروه تشکیل داده و با هم شروع به کاهش وزن کنید. حتی می‌توانید به صورت گروهی به کلاس ورزش یا پیاده‌روی در پارک بروید.

  به خودتان متکی باشید

  گرچه شما و دوست‌تان در معیت هم در حال گذار از مسیر کاهش وزن هستید اما نباید کاملاً به دوست خود متکی باشید. بلکه باید در واقع به خودتان تکیه کنید. یک دفتر یادداشت غذایی تهیه کنید و زمان‌هایی که احساس می‌کنید به کمک دوست خود نیاز دارید، با او مشورت کنید، اما برای همه امور به او وابسته نباشید.

  برگرفته از: www.prevention.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نکاتی درباره تغذیه قبل و بعد از ورزش
بلاگ
چهارشنبه، ۰۶ مرداد ۱۴۰۰

تغذیه صحیح می‌تواند راز موفقیت شما در بهبود کیفیت ورزشی شما باشد. تغذی [...]

7 خوراکی که در صورت حساسیت به هیستامین، نباید مصرف کنید
بلاگ
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰

هیستامین یک ترکیب شیمیایی است که در بدن ما وجود دارد و در واقع پاسخ ای [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.