• امروز :
 • برنج گل‌کلم با هویج تفت ‌داده شده
 • اصالت غذا فرنگی
 • وعده غذایی ناهار
 • دستور پخت برای 1 نفر
 • یکا برای هر نفر 3
 • آشپزی
 • برنج گل‌کلم با هویج تفت ‌داده شده

 • پنج شنبه، ۱۸ مهر ۱۳۹۸ بازدید 15 مدیریت
 • موارد مورد نیاز :
  هویج : 1 عدد، کوچک
  روغن کنجد : 1 قاشق غذاخوری
  روغن نباتی : 1 قاشق غذاخوری
  گل‌کلم : 2 فنجان
  سرکه سفید : 1/2 قاشق چایخوری
  • تخم‌مرغ : 1 عدد، بزرگ
  سفیده تخم‌مرغ : 1 عدد، بزرگ
  سس سویا : 1 قاشق غذاخوری
  شکر : 1/2 قاشق چایخوری
  پیازچه : 1 عدد بزرگ، خرد شده
  اسفناج تازه : 1 فنجان
  ماست یونانی 0 درصد : 2 قاشق غذاخوری
  پودر واسابی : 1 قاشق چایخوری
 • دستور پخت :

  1 -  فر را تا دمای 200 درجه سلسیوس گرم کنید. هویج را پوست کنده و از طول به دو نیم تقسیم نمایید. سپس هر نیمه را نیز به دو قسمت تقسیم کنید تا در مجموع 4 قسمت هویج داشته باشیم. آنها را داخل یک ظرف کوچک فر گذاشته و نیمی از روغن کنجد را روی آنها بریزید. روی ظرف را با فویل پوشانده و بگذارید هویج‌ها به مدت 20 دقیقه برشته شوند. مدت زمان بستگی به اندازه هویج نیز دارد. تا زمانی برشته شوند که ترد شوند. سپس آنها را با یک چاقوی تیز سوراخ کرده و بگذارید تا سرد شوند.

   

  2 -  گل‌های گلم‌کلم را در کاسه دستگاه خرد کن ریخته و آنقدر خرد کنید تا به اندازه دانه‌های برنج شوند. سپس داخل یک ماهیتابه نچسب، روغن ریخته و دانه‌های گل‌کلم را در ماهیتابه بریزید. ماهیتابه را روی حرارت متوسط تا زیاد گذاشته و تا زمانی که گل‌کلم‌ها نرم شوند (در حدود 2 دقیقه)، سرخ کنید. بعد آنها را داخل یک کاسه بزرگ ریخته و بگذارید تا سرد شوند.

   

  3 -  تخم‌مرغ و سفیده تخم‌مرغ را در یک کاسه متوسط، با هم مخلوط کنید. سپس نیمی از سس سویا، شکر و نیمی از پیازچه را به آن اضافه نمایید.

   

  4 -  باقیمانده روغن کنجد را داخل یک ماهیتابه نچسب ریخته و آن را روی شعله متوسط بگذارید. سپس مخلوط تخم‌مرغ‌ها را داخل آن ریخته و بدون اینکه هم بزنید، بگذارید به مدت 2 دقیقه بپزند.  وقتی که لبه‌های این املت، سفت شد و تقریباً پخت، با کمک کفگیر آن را در ماهیتابه به طور یکنواخت پخش کنید و بگذارید تا چند ثانیه دیگر نیز بپزد و همه بخش‌های تخم‌مرغ خود را بگیرند. حال آن را به یک تخته خرد کردن منتقل کرده و بگذارید تا سرد شود. سپس به صورت رول در آورده و به قطعات 1/5 سانتیمتری ببرید.

   

  5 -  ماست و پودر واسابی را در یک کاسه با هم مخلوط کنید.

   

  6 -  در پایان، هویج، املت و اسفناج را روی دانه‌های گل‌کلم ریخته و باقیمانده سس سویا و پیازچه را نیز برای تزیین به آن اضافه کنید. مخلوط واسابی و ماست را هم در وسط توده گل‌کلم قرار بدهید.

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...10 میان‌وعده سالم و مفید
سلامتی
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

خوردن میان وعده، راهکار خوبی برای پر کردن زمان بین وعده‌های اصلی و نیز [...]

چگونه بیشترین نتیجه را از پیاده‌روی بر روی تردمیل به دست آوریم
سلامتی
یکشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۸

برای اینکه بتوانید همان میزان فایده که پیاده‌روی در محیط آزاد دارد رو [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.