• امروز :
 • سلامتی
 • بوییدن برای لاغر شدن !

 • دوشنبه، ۰۸ مهر ۱۳۹۸ بازدید 197 مدیریت
 • هیچ شکی وجود ندارد که بوی غذا در تحریک اشتها نقش دارد. ما برای شما یک خبر خوب داریم! بوییدن بعضی از رایحه‌ها به کاهش وزن کمک می‌کند.

 • روغن زیتون فرابکر

  مطالعاتی که در مرکز پژهش‌های شیمی غذایی در آلمان صورت گرفته است نشان می‌دهد که حتی استشمام روغن زیتون فرابکر می‌تواند منجر به احساس سیری شود. وقتی که عصاره این ماده غذایی به ماست اضافه شد، شرکت کنندگان در این تحقیق، غذای کمتری مصرف کردند و قند خون آنها واکنش بهتری نسبت به کسانی که از این عصاره در غذایشان استفاده نشده بود، داشت. همچنین، هورمون سروتونین در بدن آنها افزایش بیشتری داشت. این هورمون با ایجاد سیری در ارتباط است. در ضمن، روغن زیتون حاوی اسید چرب غیر اشباع مونو است که جزء چربی‌های سالم بوده و به سوزاندن چربی شکم، کمک می‌کند.

  سیر

  بر اساس مطالعات مجله طعم در سال 2012، هر قدر که بوی غذا تندتر باشد، شما تکه و لقمه‌های کوچکتری از آن رو مصرف می‌کنید. بنابراین، اگر در فکر کاهش وزن هستید از غذاهای ادویه‌دار که بوی قوی دارند، مثل فلفل چیلی و پیاز استفاده کنید.

  سیب سبز و موز

  تحقیقاتی که در انجمن بو و طعم صورت گرفت، نشان داد که افرادی که دچار اضافه وزن هستند و در زمان استفاده از رژیم کاهش وزن، اقدام به بوییدن موز یا سیب سبز می‌کنند، نسبت به افرادی که از این روش استفاده نمی‌کنند، کاهش وزن بیشتری داشته‌اند. به نظر می‌رسد که استشمام بوهای طبیعی شیرین، اشتها رو کاهش می‌دهد. اگر هم دسترسی به سیب سبز یا موز ندارید، می‌توانید از استشمام وانیل یا نعناع استفاده کنید.

  رازیانه

  این گیاه نیروبخش با طعم شیرین جزئی که دارد، مدت های مدیدی است که از سوی ایتالیایی‌ها برای معطر کردن دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد اما بر اساس گزارشات انسیتوی عطردرمانی، در خنثی‌سازی اشتها نیز نقش دارد. وقتی که احساس گرسنگی و اشتیاق به خوردن، پیدا می‌کنید، می‌توانید از یک لیوان آب سرد و یک تا دو ساقه رازیانه برای فرو نشاندن اشتهای خود استفاده کنید.

  گریپ‌فروت

  این میوه که سرشار از ویتامین C و لیکوپن است از جمله میوه‌های مورد علاقه افرادی است که رژیم کاهش وزن دارند اما شما می‌توانید با بوییدن آن قبل از اینکه آن رو بخورید، اثر آن بر کاهش وزن رو افزایش دهید. آزمایشات محققین دانشگاه اوزاکای ژاپن نشان دادند که قرار گرفتن موش‌های آزمایشگاهی، به مدت 15 دقیقه در معرض بوی روغن گریپ‌فروت، باعث کاهش اشتها و وزن این موش‌ها می‌شود. محققان معتقدند که احتمالاً این مسأله به دلیل اثراتی که بو و عطر بر روی آنزیم‌های کبدی می‌گذارد، اتفاق می‌افتد.

  برگرفته از: www.rd.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.