• امروز :
 • سلامتی
 • خوردن فست‌فود، خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد

 • سه شنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ بازدید 10 مدیریت
 • اگر می‌خواهید ذهن شما همیشه با قدرت کار کند و تمرکز و حافظه شما در وضعیت مناسب باشد، از خوردن فست‌فود پرهیز کنید. فست‌فودها، مثل همبرگر و سیب‌زمینی سرخ‌کرده، غذاهای بسیار پرچربی هستند که چربی آنها از نوع اشباع است. این نوع خوراکی‌ها نه تنها خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و بالا رفتن کلسترول خون را افزایش می‌دهند بلکه بر روی توانایی ذهنی و مغزی هم اثر منفی دارند.

 •  

  بین رژیم غذایی و سلامتی مغزی و ذهنی، رابطه وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که در صورت مصرف هر نوع فست‌فود که مملو از چربی اشباع است، مثل سوسیس و کالباس یا حتی بییسکویت و کیک، در مقایسه با خوراکی‌هایی که چربی اشباع کمتری دارند، مثل روغن آفتابگردان، اثر مخربی بر حافظه و تمرکز افراد می‌گذارد و عملکرد افراد را ضعیف می‌کند.

   

  برخلاف چربی‌ ناسالم، چربی‌های سالم مثل امگا 3، منجر به سلامتی مغز می‌شوند. شاید علت این باشد که بدن واکنش متفاوت متابولیکی و التهابی به انواع چربی سالم و ناسالم از خود نشان می‌دهد. وقتی که غذای حاوی چربی مضر اشباع مصرف می‌کنیم، تمرکز ما بر هم می‌‌خورد و تصمیم‌گیری ما دچار اختلال و ضعف می‌شود. همچنین خطر زوال عقل بیشتر می‌شود. بر اساس تحقیقات، مصرف چربی‌های مضر ترانس، احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر را تا 75 درصد بالا می‌برد.

   

  خوراکی‌های مملو از چربی اشباع، التهاب را در بدن بیشتر می‌کنند. التهاب نیز به نوبه خود باعث افزایش بروز استرس اکسیداتیو در بدن می‌شود. در این فرایند، دیواره سلول‌ها و DNA آنها دچار اختلال شده و تمرکز مغز و ذهن را مشکل می‌ کنند.

   

  جدای از اثرات بسیار مضر و مخربی که این  نوع خوراکی‌ها در درازمدت بر مغز می‌گذارند، به این نکته نیز دقت داشته باشید که اگر می‌خواهید کاری انجام بدهید که نیاز به تمرکز و قدرت ذهنی بالا دارد، قبل از آن از خوردن این نوع خوراکی‌ها پرهیز نمایید تا بتوانید از حداکثر ظرفیت مغزی خود در کار و امور خود استفاده نمایید زیرا چربی‌های مضر، علاوه بر اثرات درازمدت و خطرناک، دارای عوارض کوتاه‌مدت نیز بر مغز هستند.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.