• امروز :
 • بلاگ
 • روش‌های طبیعی برای سرکوب اشتها

 • دوشنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ بازدید 227 مدیریت
 • همه کسانی که برای کاهش وزن تلاش می‌کنند، به دنبال راهکارهایی هستند که اشتها را کاهش بدهد. در این قسمت می‌خواهیم به برخی از این راهکارها بپردازیم.

 •  

  از ادویه‌جات تند استفاده کنید

  در فلفل تند، ترکیبی به نام کپسائیسین وجود دارد که علاوه بر اینکه اشتها را به طور طبیعی از بین می‌برد، فواید دیگری نیز برای سلامتی دارد. به عنوان مثال، افزودن فلفل به غذا، سرعت خوردن غذا را نیز کمتر کرده و در نتیجه باعث می‌شود که غذای کمتری بخوریم.

   

  بوییدن نعناع

  توصیه می‌شود که در محیط از شمع دارای رایحه نعناع استفاده کنیم،‌ آدامس نعناعی بجویم، چای نعناع بنوشیم یا نعناع را بو کنیم تا اشتهای ما کاهش پیدا کند.

   

  بر روی غذاهای خود دانه چیا اضافه کنید

  دانه چیا سرشار از فیبر محلول است که یک سرکوب‌کننده قوی اشتها محسوب می‌شود. روی غذاهای خود دانه چیا بپاشید. این دانه‌ها در داخل معده، لعاب انداخته و تا 9 برابر اندازه اولیه خود، بزرگ می‌شوند. در نتیجه معده را پر کرده و تا ساعت‌ها شما را سیر نگه می‌دارند. سایر منابع فیبر محلول عبارتند از: حبوبات، جو دوسر، مارچوبه و تخم کتان.

   

  روزانه یک عدد سیب بخورید

  ترکیب پکتین، فیبر محلول، مقدار زیادی آب و نیز این موضوع که باید سیب را بسیار بجوید تا از گلو پایین برود، همگی با هم دست به دست هم داده و سیب را به یک کاهنده اشتهای طبیعی تبدیل می‌کنند.

   

  مایعات بنوشید

  نوشیدن دو لیوان آب، نیم ساعت قبل از غذا، اشتها را کاهش می‌دهد. می‌توانید به آب، تکه‌های لیمو و خیار یا مقدار کمی آب میوه هم اضافه کنید تا نوشیدن آن برای شما لذتبخش‌تر شود. آب گازدار نیز به دلیل وجود حباب هوا در آن، باعث افزایش حس سیری می‌شود. یک راه دیگر برای افزایش دریافت مایعات این است که از خوراکی‌های پرآب مثل سبزیجات (کاهو، خیار، تربچه، کدو و کرفس که بیش از 95 درصد وزن آنها، آب است) استفاده کنید.

   

  بیشتر نفس بکشید

  وقتی که استرس داریم، تولید هورمون کورتیزول در بدن ما افزایش پیدا می‌کند. بالا رفتن کورتیزول باعث افزایش چربی در شکم شده و مشکلات مزمنی را برای سلامتی ایجاد می‌کند. همچنین کورتیزول مقاومت بدن را نسبت به لپتین که هورمون سیری است، افزایش می‌دهد. یعنی بدن دیگر نسبت به هورمون سیری، واکنش کافی از خود نشان نمی‌دهد. هر قدر که استرس بیشتر باشد، تشرح کورتیزول هم بیشتر شده و شما کمتر متوجه سیر بودن خود می‌شوید.

   

  به علاوه، در زمان استرس، هوس خوردن خوراکی‌های شیرین و پرکربوهیدرات نیز که تولید هورمون سروتونین کرده و ما را آرام می‌کند، بیشتر می‌شود. پس کاهش استرس به ما در کاهش هوس‌های غذایی کمک می‌کند. تنفس عمیق و صحیح را یاد بگیرید. چشم‌ها را بسته، ذهن را خالی کرده و به آرامی از طریق بینی نفس عمیق بکشید و سپس هوا را از دهان خود خارج کنید.

   

  سرکه سیب بنوشید

  سرکه سیب، طعم ناخوشایندی دارد و همین باعث کاهش اشتهای شما برای غذا می‌شود.

   

  قبل از شام، ورزش کنید

  یک ورزش کوتاه شدید قبل از شام، بر روی اشتهای شما اثر منفی می‌گذارد و اشتها را کاهش می‌دهد. ورزش، هورمون اشتها (هورمون گرلین) را کم می‌کند. در نتیجه در وعده شام دچار پرخوری نمی‌شوید.

   

  به غذای خود توجه کنید

  یعنی با عجله غذا نخورید. غذا را به آرامی بجوید تا متوجه طعم، بافت و بوی آن شوید. این کار سرعت غذا خوردن شما را کمتر کرده و باعث می‌شود که به موقع سیر شده و دست از غذا بکشید.

   

  برگرفته از:   www.thehealthy.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چند نکته برای کاهش وزن موفقیت‌آمیز
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹

از نظر بیولوژیکی، کاهش وزن کار آسانی نیست و موانع بر سر راه کاهش وزن، [...]

چرا خیلی زود از پیاده‌روی خسته می‌شوم؟
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۹

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای ایجاد عادت ورزش و تقویت سلامتی عمومی بدن، [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.