• امروز :
 • سلامتی
 • رژیم برعکس چیست و آیا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

 • پنج شنبه، ۲۸ شهریور ۱۳۹۸ بازدید 196 مدیریت
 • بیشتر بخور، لاغر کن! به نظر غیرممکن می‌رسد. به هر حال یکی از اصلی‌ترین قوانین کاهش وزن این است که انرژی که می‌سوزانیم از انرژی که از طریق غذا دریافت می‌کنیم، بیشتر باشد. پس اگر بیشتر از آنچه می‌سوزانیم، بخوریم، اضافه‌وزن پیدا می‌کنیم. اما جالب است که بدانید این موضوع برای برخی از افراد صدق نمی‌کند و در واقع کلید تناسب اندام این افراد در همین بیشتر خوردن است!

 • رژیم برعکس چیست؟

  این رژیم یعنی خوردن غذای بیشتر  برای کسانی مناسب است که سال‌هاست از رژیم‌های بسیار محدودکننده استفاده می‌کنند و یا در دام رژیم یویو که در پست قبلی تجربیات رژیمی در مورد آن صحبت کردیم، افتاده‌اند. در رژیم برعکس، فرد به تدریج بر میزان غذای مصرفی خود می‌افزاید. البته این افزایش باید بسیار تدریجی و قدم‌های کوچک باشد.

  بعد از یک رژیم محدودکننده و سخت، استفاده از رژیم برعکس به شما کمک می‌کند تا به یک رژیم عادی برگردید بدون اینکه وزن شما بالا برود. افراد بدنساز از این روش برای عضله‌سازی استفاده می‌کنند اما افراد عادی می‌توانند از آن به عنوان بخشی از فرایند کاهش وزن خود بهره ببرند و دچار توقف یا استاپ وزنی نشوند. البته تحقیقات علمی کافی کافی در مورد رژیم برعکس هنوز آنقدرها فراگیر نشده است اما در حال انجام است.

  رژیم برعکس چه اثری بر متابولیسم دارد؟

  رژیم‌های سخت باعث کند شدن متابولیسم می‌شوند زیرا بدن خود رو با کم‌خوری تطبیق داده و انرژی کمتری می‌سوزاند. وقتی هم که دوره رژیم تمام می‌شود و فرد شروع به غذا خوردن به روش قبل از رژیم می‌کند، متابولیسم وی به سرعت زیاد نمی‌شود و به جای سوزاندن غذا آن رو به صورت چربی ذخیره می‌کند.

  در رژیم برعکس، فرد دریافت غذا رو نه به صورت ناگهانی، بلکه به صورت تدریجی افزایش می‌دهد و به مصرف پروتئین کافی هم دقت می‌کند. البته بدن افراد مختلف واکنش متفاوتی به رژیم برعکس نشان می‌دهد. این رژیم بر روی هیچ غذای خاصی تکیه ندارد اما اکثر افراد سعی می‌کنند که به میزان پروتئین دریافتی خود توجه بیشتری داشته باشند.

  در رژیم برعکس معمولاً 1 تا 5 درصد کالری بیشتری در طول هر هفته مصرف می‌شود. یعنی مثلاً اگر فرد قبلاً رژیم 1200 کالری داشته است، باید هفته‌ای 60 کالری به کالری دریافتی خود اضافه کرده و مصرف کند ولی می‌تواند تنها هر از گاهی یک پرخوری کوچک هم انجام بدهد.

  در مراحل پایانی رژیم برعکس، فرد معمولاً بین 20 تا 40 درصد به کالری دریافتی خود اضافه می‌کند. اگر شخصی وزن زیادی اضافه کند، باید فرایند رو کند کرد. ولی باید به گونه‌ای پیش رفت که برای فرد خیلی سخت نباشد و بتواند به این شیوه ادامه بدهد.

  رژیم برعکس برای چه کسانی مناسب است؟

  در این رژیم، عادات ناسالم غذایی و پرخوری‌های پشت سر هم وجود ندارد. اما رژیمی نیست که مناسب کسانی که می‌خواهند وزن کم کنند باشد بلکه مناسب کسانیست که می‌خواهند متابولیسم خود رو بعد از مدت طولانی رکود که در اثر رژیم سخت به این روز افتاده است، مجدداً راه‌اندازی کنند. رژیم برعکس برای کسانی که می‌خواهند ورزش کنند و سالم غذا بخورند اما می‌خواهند برنامه آنها انعطاف داشتته باشد، گزینه خوبی است. برای کسانی هم که سابقه رژیم یویو دارند، استفاده از رژیم برعکس می‌تواند جهت تصحیح کردن متابولیسم، مناسب باشد.

  چگونه رژیم برعکس را شروع کنیم؟

  بسیار آرام و به تدریج شروع کنید. دقت کنید که رژیمی که می‌گیرید باید متعادل باشد. ببینید که قبلاً از خوردن چه خوراکی‌هایی محروم شده بودید. مثلاً ممکن است که لازم باشد برای برگشت به رژیم متعادل، کربوهیدرات و چربی سالم بیشتری به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

  فراموش نکنید که هیچ رژیم غذایی صد در صد عالی در جهان وجود ندارد و رژیم برعکس هم از این قاعده مستثنی نیست و مشکلات خاص خود رو دارد. مثلاً باید روزهایی که به خود استراحت می‌دهید و مطابق رژیم پیش نمی‌روید دقت کنید و شاید لازم باشد که حتماً زیر نظر یک متخصص تغذیه باشید تا در روزهای استراحت دچار پرخوری شدید نشوید.

  به مرور بر میزان مصرف خود اضافه کنید اما این کار باید بسیار به آرامی انجام شود. مثلاً افزودن 10 گرم کربوهیدرات و 1 تا 2 گرم چربی به رژیم در هفته.  

  برگرفته از: www.livestrong.com

  گردآورنده: شهرزاد رضاصادق

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...5 اشتباه در ورزش پلانک جانبی
سلامتی
چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

پلانک جانبی، یک حرکت ورزشی بسیار مفید است. اما خیلی از ما ممکن است دچ [...]

آیا بدن ما می‌تواند تفاوت بین قند طبیعی و قند مصنوعی را تشخیص بدهد؟
سلامتی
سه شنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۹

امروزه بسیاری از افراد برای پرهیز از مصرف قند طبیعی، از قندهای مصنوعی [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.