• امروز :
 • سلامتی
 • رژیم لاغری نظامی چیست و آیا به کاهش وزن کمک می‌کند؟

 • پنج شنبه، ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ بازدید 15 مدیریت
 • این رژیم برای کاهش وزن سریع طراحی شده است و به افراد وعده کاهش وزن 5 کیلوگرمی در عرض یک هفته را می‌دهد بدون اینکه نیاز به ورزش‌های خیلی شدید یا مصرف داروی لاغری باشد. به نظر خیلی ایده‌آل می‌آید، اینطور نیست؟ اما قبل از اینکه به سراغ این رژیم بروید، ادامه این مطلب را بخوانید.

 •  

  3 روز رژیم، 4 روز استراحت

  در رژیم لاغری نظامی، شما 3 روز پشت سر هم از یک رژیم بسیار محدودکننده و سخت پیروی می‌ کنید و سپس در 4 روز بعد، رژیم نمی‌گیرید. البته به شما توصیه می‌شود که همچنان مصرف خود را در آن 4 روز نیز کنترل کنید اما نه به سفت و سختی 3 روز اول. این روند 3 روز رژیم و 4 روز استراحت آنقدر به صورت یک چرخه ادامه پیدا می‌کند تا شما به وزن مد نظر خود برسید.

   

   

  برنامه غذایی روزانه مشخص

  در این روش، در هر روز، برنامه مشخص و ثابتی دارید که باید از آن پیروی کنید.

   

  توصیه به نوشیدن آب زیاد

  مثل هر رژیم کاهش وزن دیگر، در این رژیم نیز به نوشیدن آب تاکید می‌شود.

   

  اجازه مصرف سس ندارید

  برای طعمدهی به غذاها وخوراکی‌ها می‌توانید از نمک، فلفل و آب لیمو و یا مقادیر کم سس‌های کم‌کالری استفاده کنید. اما اجازه استفاده از انواع سایر سس‌ها را ندارید.

   

  تشویق به ورزش

  در رژیم لاغری نظامی توصیه می‌شود که 5 روز در هفته و هر بار به مدت 30 دقیقه پیاده روی کنید. با توجه به سخت و فشرده بودن این نوع رژیم، اگر ورزش باعث احساس گیجی و ضعف در شما می‌شود، باید شدت آن را در طول 3 روز رژیم، کم کنید.

   

  هنوز مطالعه‌ای بر روی این رژیم صورت نگرفته است

  بنیانگزاران این رژیم مدعی هستند که رژیمی ایمن و مؤثر است. اما حقیقت این است که هنوز هیچ مطالعه و تحقیقی برای تایید این ادعاها صورت نگرفته است. هنوز نمی‌دانیم که اثر آن بر روی سلامتی و کاهش وزن به چه صورت است. همچنین این رژیم مدعی است که برخلاف سایر رژیم‌های محدودکننده، بر روی متابولیسم اثر منفی ندارد. اما این مورد هم هنوز اثبات علمی نشده است.

   

  این رژیم توسط ارتش و نظامیان ابداع نشده است

  برخلاف نامی که به این رژیم لاغری داده شده است، این رژیم توسط دانشمندان نظامی طراحی نشده است. علت نامگزاری آن به رژیم لاغری نظامی این است که باید برای به ثمر نشستن آن، دیسیپلین بسیار سفت و سخت داشته باشید. متأسفانه در هیچ کجا و حتی در سایت خود این رژیم هم نامی از ابداع‌کنندگان آن برده نشده است و کسی نمی‌داند که چه فرد یا افرادی پشت ابداع و معرفی این رژیم غذایی هستند.

   

  آیا رژیم لاغری نظامی به کاهش وزن در درازمدت کمک می‌کند؟

  این رژیم مدعی است که برای کاهش وزن اورژانسی و سریع طراحی شده است. مثلاً برای آمادگی برای شرکت در مراسم عروسی. از آنجایی که محدودیت غذایی در آن بسیار شدید است، عملاً امکان ادامه آن در درازمدت نیست و با کنار گذاشتن آن، وزن شما به وضعیت قبلی بازگشته و دوباره بالا می‌رود.

   

  با توجه به اینکه رژیم لاغری نظامی، بسیار محدود و سخت است و امکان ادامه آن در طولانی‌‌مدت نیست، همچنین با توجه به اینکه هنوز هیچ اطلاعات و تحقیقات علمی در زمینه اثرات کوتاه‌مدت و درازمدت آن بر روی بدن وجود ندارد، به علاوه اینکه در چیدمان برنامه روزانه آن مقادیر زیادی غذاهای مضر فراوری شده مثل هات‌داگ و بستنی وجود دارد و کیفیت غذا چندان مد نظر نیست، ما این رژیم را به شما توصیه نمی‌کنیم.

   

  اما اگر به هر دلیل دوست دارید که آن را امتحان کنید، خودتان سعی کنید که غذاهایی با ارزش غذایی بیشتر را جایگزین غذاهای فراوری‌شده و مضر کنید. اگر احساس کردید که رژیم بسیار محدودکننده و سخت‌گیرانه است، خودتان مصرف را کمی بالا ببرید، به خصوص اگر از لحاظ بدنی، فرد فعالی هستید. در انتها اینکه همیشه به نتایج درازمدت توجه کنید، نه به اثرات کوتاه‌مدتی که ماندگار هم نیستند. اگر نمی‌توانید یک رژیم کاهش وزن را به مدت 6 ماه تا یک سال ادامه داده و در آن دوام بیاورید، یعنی آن رژیم، رژیم مناسبی برای شما نیست.

   

  برگرفته از:   www.health.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.