• امروز :
 • سلامتی
 • سحرخیز بودن و انجام ورزش صبحگاهی

 • یکشنبه، ۰۷ مهر ۱۳۹۸ بازدید 419 مدیریت
 • وقتی که زنگ ساعت برای بیدار کردن ما در صبح به صدا در می‌آید، آسمان هنوز تاریک است و معمولاً تمایلی برای صرفنظر از خواب شیرین نداریم. در اکثر موارد هم توجهی به زنگ ساعت نمی‌کنیم و به خواب ادامه می‌دهیم. وقتی هم که از خواب بیدار می‌شویم، احساس پشیمانی می‌کنیم! البته می‌توانیم به جای صبح، در ساعات پایانی روز ورزش کنیم اما واقعیت این است که معمولاً در ساعات پایانی روز خسته هستیم و دمای هوا نیز چندان مطابقتی با ورزش کردن ندارد و مشکلات خاص خود رو به همراه دارد.

 • در اینجا، برخی از نکاتی رو که به شما کمک می‌کنند تا در حین اینکه از خواب کافی برخوردار هستید، صبح زود از خواب بیدار شوید و ورزش صبحگاهی داشته باشید، رو با شما در میان می‌گذاریم:

   

  لباس‌هایی رو که می‌خواهید برای ورزش فردا صبح به تن کنید از شب قبل آماده کنید و همراه با کفش ورزشی خود در کنار تخت خود قرار دهید.

   

  حتی می‌توانید با لباس های ورزشی تان بخوابید ( البته اگر لباس‌هایتان راحت هستند و مشکلی برای خواب شما ایجاد نمی‌کنند ). به این ترتیب، وقتی که ساعت به صدا در می‌آید، شما نصف کاری رو که باید برای ورزش صبحگاهی انجام بدهید، قبلاً انجام داده‌اید.

   

  چه از ساعت برای بیدار شدن استفاده می‌کنید و چه از تلفن همراه ، در هر صورت باید آن رو به فاصله دور از تخت خود قرار دهید تا وقتی که زنگ می‌زند، مجبور شوید برای خاموش کردن زنگ آن، از تخت خود بلند شوید.

   

  یک لیوان آب در کنار ساعت خود قرار دهید و ترجیحاً آن رو با کمی آب لیمو مخلوط کنید. همچنین، مقداری خوراکی انرژی‌زا در کنار تخت قرار دهید. اینها جزء موارد اولیه‌ای هستند که در آغاز صبح به آنها نیاز پیدا می‌کنید.

   

  یکی از مهمترین نکات این است که وقتی که زنگ ساعت رو خاموش کردید، هرگز مجدداً فکر اینکه یک چرت کوتاه داشته باشید رو به ذهن راه ندهید. به عبارتی ساعت خود رو روی 10 دقیقه دیگر تنظیم نکنید. این ده دقیقه هرگز به شما کمک نمی‌کند که خستگی خود رو رفع کنید. مطمئن باشید که ده دقیقه تبدیل می‌شود به 20 دقیقه و بعد هم 30 دقیقه و در نهایت هم زمان ارزشمند صبح زود رو از دست می‌دهید!

   

  وقتی که بلند شدید، آن لیوان آبی رو که کنار تخت خود گذاشته‌اید، بنوشید. آب لیموی موجود در آن متابولیسم شما رو افزایش می‌دهد و به بدن شما کمک می‌کند که سریعتر از خواب بیدار شوید. سپس خوراکی انرژی‌زا رو میل کنید. جویدن به دستگاه گوارش شما کمک می‌کند تا آگاه شود که زمان فعالیت فرا رسیده است ضمن اینکه انرژی موجود در این خوراکی ها، انرژی مورد نیاز برای ورزش را برای شما فراهم می‌کند.

   

  حتی قبل از اینکه فکر برگشت به تخت خواب به ذهن شما برسد، کفش‌های ورزشی خود رو به پا کنید و سایر وسایل ورزشی خود رو آماده نمایید. گوشی هدفون رو به گوش‌های خود گذاشته و به موسیقی گوش کنید. حال، شما حتی پیش از اینکه مغزتان متوجه شده باشد که چه اتفاقی افتاده است، آماده ورزش صبحگاهی هستید.

   

  برگرفته از: www.youmefit.com

  گردآورنده: شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.