• امروز :
 • بلاگ
 • عوارض جانبی بسیار مضر مصرف سیب‌زمینی سرخ کرده

 • سه شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۹ بازدید 20 مدیریت
 • سیب‌زمینی سرخ‌ کرده قطعا از خوشمزه‌ترین خوراکی‌هاست. اما اگر بخش ثابت برنامه غذایی شما باشد و دائم از آن استفاده کنید، باید دیر یا زود، منتظر عواقب این زیاده‌روی در مصرف هم باشید. مصرف سیب‌زمینی سرخ‌ کرده بیش از دو بار در هفته باعث افزایش خطر مرگ زودرس می‌شود. جالب اینجاست که اگر سیب‌زمینی را به طریق دیگری بپزید، چنین خطر جانی به دنبال ندارد.

 •  

  1 -  مشکلات معده

  با توجه به اینکه هضم چربی کندتر از کربوهیدرات و پروتئین است و سیب‌زمینی سرخ‌ کرده نیز سرشار از چربی می‌باشد، مدت بیشتری در معده شما ماندگار می‌شود. در نتیجه احتمال اینکه دچار معده درد شوید را بالا می‌برد. سایر عوارض جانبی آن برای دستگاه گوارش شامل حالت تعوع، اسهال، نفخ و گرفتگی است.

   

  2 -  گیجی ذهنی

  از آنجایی که سیب‌زمینی را در روغن هیدروژنه سرخ می‌کنند حاوی مقدار زیادی چربی مضر ترانس است که کلسترول بد خون را بالا برده و باعث پایین آمدن کلسترول خوب خون می‌شود. در نتیجه خطر ابتلا به بیماری قلبی به شدت بالا می‌رود. همچنین بر طبق تحقیقات، کسانی که در رژیم غذایی خود از مقادیر زیادی چربی ترانس استفاده می‌کنند، تا 75 درصد بیش از سایرین در معرض ابتلا به آلزایمر و زوال عقل هستند.

   

  3 -  ضعف دستگاه ایمنی بدن

  رژیم پرچرب که شامل غذاهای ناسالم چرب باشد (مثل سیب‌زمینی سرخ‌ کرده) به باکتری‌های طبیعی و مفید روده آسیب می‌زند و رشد باکتری‌های مضر را در روده افزایش می‌دهد. در نتیجه دستگاه ایمنی بدن را دچار ضعف می‌کند و بدن به راحتی در معرض ابتلا به انواع بیما‌ری‌ها قرار می‌گیرد.

   

  4 -  افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته

  مصرف سیب‌زمینی سرخ‌ کرده بیش از 3 بار در هفته، احتمال حمله قلبی و سکته را تا 7 درصد افزایش می‌دهد. حال اگر فرد هر روز هفته از سیب‌زمینی سرخ‌ کرده استفاده کند، این خطر به میزان 15 درصد بالا می‌رود.

   

  5 -  افزایش وزن

  سرخ کردن غذاها آنها را به یک بمب تبدیل می‌کند. سیب‌زمینی سرخ‌ کرده جزء 100 مورد از ناسالم‌ترین اقلام خوراکی و به شدت چاقکننده است.  

   

  برگرفته از:   www.eatthis.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...اهمت وزن کردن غذاها
بلاگ
دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

ترازو یکی از ابزار مفید برای کمک به برنامه کاهش وزن و رسیدن به وزن دلخ [...]

سیب یا موز؟ کدام سالمتر است؟
بلاگ
شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

بعضی از افراد از خوردن میوه پرهیز می‌کنند چون به آنها گفته شده است که [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.