• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • مصرف کپسول مکمل زردچوبه با آسیب کبدی در ارتباط است

 • چهارشنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ بازدید 1016 مدیریت
 • خیلی از افراد تصور می‌کنند که گیاهی بودن یک مکمل مثل مکمل زردچوبه، تضمین‌کننده ایمنی و بی‌خطر بودن آن مکمل است و نیازی به مشورت با پزشک برای مصرف آن مکمل گیاهی نیست. مکمل زردچوبه مدتیست که مورد توجه و محبوبیت قرار گرفته است زیرا گفته می‌شود که به دلیل خاصیت ضد التهاب خود، اثرات ضد سرطانی داشته و از بیماری قلبی و آلزایمر جلوگیری می‌کند. اما تحقیقات نشان می‌دهند که مکمل زردچوبه آنقدرها هم که به نظر می‌آید بی‌خطر نیست.

 •  

  یک بانوی 71 ساله که به منظور حفظ سلامت قلب خود از مکمل زردچوبه استفاده می‌کرده است، دچار هپاتیت کبدی از نوع خودایمنی شده است زیرا سیستم ایمنی بدن وی شروع به فعالیت برعلیه سلول‌های کبدی وی نموده است. این مشکل می‌تواند به سیروز کبدی و سرانجام به نارسایی کبدی منجر شود. این خانم به مدت 8 ماه بدون مشورت با پزشک از مکمل زردچوبه استفاده کرده بود.

   

  زردچوبه حاوی ترکیبی به نام کورکومین است که فواید متعددی برای سلامتی دارد. مطالعات نشان می‌دهند که کورکومین به از بین رفتن آکنه، آلزایمر، آرتریت،‌ نفخ، سرطان،‌ دیابت، بیماری لایم، درد و سندرم قبل از قاعدگی کمک می‌کند. البته اضافه کردن کمی زردچوبه در حد یک یا دو قاشق غذاخوری نمی‌تواند فواید زردچوبه رو آنطور که باید به بدن ما برساند زیرا کورکومین موجود در زردچوبه فقط 3 درصد از زردچوبه رو تشکیل می‌دهد. پس برای بهرمندی از فواید کورکومین باید مقدار زیادی زردچوبه مصرف کرد. به همین دلیل برخی از افراد به سراغ مصرف مکمل زردچوبه می‌روند.

   

  پس آیا ما مجاز به مصرف مکمل زردچوبه هستیم یا خیر؟

  یک تحقیق نشان می‌دهد که در حدود 5 درصد از کسانی که در تحقیقات دچار مشکل کبدی بودند از مکمل استفاده می‌کردند. البته هنوز نمی‌توان با قطعیت گفت که هر کس که مکمل مصرف می‌کند دچار مشکل کبدی می‌شود. در واقع اکثر افرادی که از مکمل استفاده می‌کنند، معمولاً در سنین بالا قرار دارند یا حتی ممکن است که سوء‌مصرف الکل داشته باشند.

   

  همچنین این احتمال نیز وجود دارد که مکمل دچار آلودگی شده باشد و همین آلودگی به کبد صدمه بزند و مشکل از خود مکمل نبوده باشد. علاوه بر این، افراد معمولاً از انواع مکمل استفاده می‌کنند و ممکن است که صدمه به کبد ناشی از مکمل‌ها یا داروهای دیگر باشد و صرفاً در اثر مصرف مکمل زردچوبه ایجاد نشده باشد. پس نمی‌توان با قطعیت مکمل زردچوبه رو مسئول بروز مشکلات کبدی دانست.

   

  نکاتی برای مصرف زردچوبه و سایر مکمل‌های گیاهی

  مکمل‌ها درست مانند داروها باید زیر نظر پزشک مصرف شوند. همیشه به یاد داشته باشید که طبیعی بودن یک دارو یا خوراکی به معنی بی‌خطر بودن آن نیست. بسیاری از داروها از منابع گیاهی تأمین می‌شوند اما مصرف آنها با اثرات جانبی همراه است.

   

  مصرف نه تنها زردچوبه بلکه هر نوع مکمل دیگر باید با احتیاط و زیر نظر پزشک انجام شود، مخصوصاً اگر همزمان با داروهای دیگر مصرف می‌شود زیرا داروها می‌توانند بر روی یکدیگر اثر بگذارند و همدیگر رو خنثی و بی‌اثر کنند. همچنین بسیاری از محصولات گیاهی بر روی لخته شدن خون اثر می‌گذارند و کسانی که از داروهای ضدانعقاد خون استفاده می‌کنند یا کسانی که باید تحت عمل جراحی قرار بگیرند، نباید این محصولات گیاهی رو مصرف کنند.

   

  به یاد داشته باشید که کورکومین تنها 3 درصد از زردچوبه رو تشکیل می‌دهد بنابراین ترسی از استفاده از زردچوبه در پخت غذا نداشته باشید و حتماً از آن در پخت و پز استفاده کنید.

   

  برگرفته از:  www.prevention.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...5 اشتباه حرکت چرخش کمر روسی
بلاگ
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

معدودی از ورزش‌ها هستند که ناحیه کمر را به شدت آب می‌کنند. یکی از این [...]

چند نکته مفید درباره خواص خرما
بلاگ
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

خرما سرشار از قند طبیعی است که باعث می‌شود برخی از افراد آن را مضر تلق [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.