• امروز :
 • سلامتی
 • مضرات حمام نکردن بعد از ورزش

 • چهارشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ بازدید 23 مدیریت
 • شاید شما هم از جمله کسانی باشید که حوصله اینکه بلافاصله بعد از ورزش حمام کنید را ندارید. آیا این کار واقعاً لازم است؟ آیا می‌توان بدون حمام کردن و تنها با اکتفا به تغییر لباس از باشگاه خارج شد؟ توصیه ما به شما این است که حتماً بعد از ورزش، استحمام کنید، نه فقط برای اینکه بوی بد عرق را از خود دور نمایید بلکه بنا به دلایل مهمی بهتر است که از حمام کردن شانه خالی نکنید.

 •  

  ورزش شدید، احتمال اینکه باکتری‌های روی پوست فرصت رشد پیدا کنند را افزایش می‌دهد و حمام به ما کمک می‌کند تا این  باکتری‌ها را از پوست دور کنیم و مانع از عفونت پوستی شویم. وقتی که بعد از ورزش حمام نمی‌کنیم، عرق و چربی‌های طبیعی که روی پوست تجمع پیدا کرده‌اند، یک لایه چرب بر روی پوست تشکیل می‌دهند. این موضوع باعث التهاب منافذ پوستی و ظهور آکنه در پوست می‌شود.

   

  البته نوع ورزشی نیز که انجام می‌دهید، در این زمینه اهمیت دارد. کسانی که در محیط آزاد بیرون به پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری می‌پردازند باید بدن خود را از گرد و خاک محیط و سموم آلودگی هوا نیز که روی پوست می‌نشیند، پاک کنند.

   

  اما موضوع به همینجا نیز ختم نمی‌شود. به مرور زمان، حمام نکردن پس از ورزش باعث عفونت قارچی می‌شود زیرا قارچ در محیط گرم و مرطوب به سرعت رشد می‌کند. لباس‌های ورزشی آغشته به عرق یکی از مناسب‌ترین محیط‌ها برای رشد قارچ و عفونت‌های قارچی هستند، به خصوص در ناحیه سینه و کشاله ران.

   

  لباس ورزشی را نیز نباید بدون شستشو رها کنید. در جلسه بعد همان لباس آلوده را نپوشید. وقتی که همان لباس آلوده را می‌پوشید، میکروب‌های روی آن با پوست تماس پیدا کرده و پوست را بیش از پیش در معرض التهاب و تورم فولیکول‌های موی پوست یا جوش‌های آکنه قرار می‌دهند.

   

  بعد از پایان ورزش اصلی، به خودتان 15 دقیقه فرصت بدهید تا بدن شما سرد شود. بدین منظور از حرکات کششی ملایم استفاده کرده و آب بنوشید تا درجه حرارت بدن و ضربان قلب به حالت عادی بازگردند. البته اگر هر از گاهی فرصت استحمام بلافاصله بعد از ورزش نداشته باشید، مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما باید در این موارد نیز از دستمال استفاده کرده و خود را از عرق خشک کنید و دست‌ها را با آب گرم و صابون بشویید و لباس تمیز بپوشید. سپس سعی کنید به فاصله 12 تا 24 ساعت، حتماً حمام  کنید و لباس ورزشی خود را بشویید.

   

  برگرفته از:   www.livestrong.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چگونه ورزش در خانه را از یک ورزش خسته‌کننده به یک ورزش مهیج تبدیل کنیم
سلامتی
یکشنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

با توجه به تعطیلی باشگاه‌ها در دوران قرنطینه، برخی از دوستان با اراده [...]

نوشیدنی‌هایی برای تقویت ایمنی بدن
سلامتی
شنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

خیلی عوامل، از فعالیت بدنی و مصرف غذاهای مقوی گرفته تا کاهش استرس و حت [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.