• امروز :
 • سلامتی
 • نحوه شروع دوچرخه‌سواری برای اندامی خوش‌تراش و قوی

 • یکشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ بازدید 182 مدیریت
 • دوچرخه‌سواری برای کاهش وزن با دوچرخه‌سواری تفریحی تفاوت دارد. دوچرخه‌سواری فواید زیادی دارد و به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که از این ورزش غافل نشوید. این ورزش، استقامت بدنی رو بالا برده و حتی به کاهش وزن کمک می‌ کند. در این بخش به چند نکته درباره دوچرخه‌سواری اشاره می‌کنیم.

 • قبل از دوچرخه‌سواری

  شاید تا قبل از این به طور جدی دوچرخه‌سواری نکرده باشید. اما مشکلی نیست. همه بالاخره از جایی شروع می‌کنند. اگر مبتدی هستید از اینجا شروع کنید:

  1 -  دوچرخه مناسب تهیه کنید.

  2 -  می‌توانید هم در محیط بسته و هم در محیط باز دوچرخه‌سواری کنید.

  3 -  سرعت و فاصله دوچرخه‌سواری رو به مرور افزایش بدهید.

  تجهیزات مورد نیاز

  استفاده از کلاه ایمنی رو فراموش نکنید. لباس مخصوص دوچرخه‌سواری بپوشید. مخصوصاً شلوار مخصوص تا فشاری که به استخوان نشیمنگاه وارد می‌شود، زیاد نبوده و راحت روی زین بنشینید. همچنین برای پرهیز از زخمی شدن دست‌ها، از دستکش استفاده کنید. کفش مخصوص نیز از اوجب واجبات است.

  دوچرخه‌سواری در محیط بسته

  گاهی آب وهوا برای دوچرخه‌سواری در محیط باز با ما یار نیست. گاهی نیز افراد ترجیح می‌دهند که در محیط بسته و داخلی دوچرخه‌سواری کنند. مثلاً به این علت که فشار کمتری به مفاصل وارد می‌شود، ایمن تر از جاده است و استرس رو کمتر می‌کند. خودتان ببنید که کدامیک رو ترجیح می‌دهید و بر همان اساس سرعت خود رو تنظیم کنید.

  بهترین شیوه دوچرخه‌سواری رو برای خود پیدا کنید

  لازم نیست که ساعت‌ها پدال بزنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. بعد از گرم کردن بدن خود، دوچرخه‌سواری اینتروال (تناوبی) انجام بدهید. به این ترتیب ضربان قلب شما بالا رفته و استقامت بدنی شما نیز مورد محک قرار می گیرد. برخی اپلیکیشن‌های مخصوص دوچرخه‌سواری وجود دارند که به شما در بررسی و اندازه‌گیری فاصله و سرعت دوچرخه‌سواری و میزان پیشرفت شما، کمک می‌کنند.

  تمرینات کراس ترینینگ رو فراموش نکنید

  تمرینات کراس ترینینگ در هر گونه فعالیت ورزشی مفید هستند اما برای دوچرخه‌سواران اهمیت زیادتری پیدا می‌کنند. انجام چند حرکت یوگا می‌تواند کوفتگی عضلانی رو از بین ببرد، انعطاف پذیری بدن رو بیشتر کند و از بروز آسیب‌های ورزشی جلوگیری نماید. ورزش‌های قدرتی، مثل اسکوآت، پلانک و پله‌نوردی نیز به شما کمک می‌کنند تا نرم‌تر پدال بزنید و سریع‌تر دوچرخه‌سواری کنید و مسافت بیشتری رو طی نمایید.

  چرا باید بیشتر دوچرخه‌سواری کنیم؟

  مسلماً اگر به جای استفاده از وسیله نقلیه،‌ اتومبیل یا اتوبوس از دوچرخه استفاد کنید، برای شما بسیار مفید خواهد بود زیرا فعالیت بدنی روزانه شما رو افزایش می‌دهد. اما اگر حتی کمی هم دوچرخه‌سواری کنید، خلاقیت و خلق و خوی شما بهبود پیدا می‌کند. به علاوه، تقریباً سه برابر بیش از پیاده‌روی انرژی می‌سوزانید.

  پس از همین حالا برای این ورزشی سرگرم‌کننده و مفرح، جایی در برنامه‌های روزانه خود باز کنید.

  برگرفته از: www.livestrong.com

  گردآورنده: شهرزاد رضاصادقی

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...اگر به کم خونی ناشی از کمبود آهن مبتلا هستید، این مطلب را حتماً بخوانید
سلامتی
سه شنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۹

فریتین، پروتئینی است که آهن را در خون ذخیره می‌کند و اگر از حد مشخصی ک [...]

5 راهکار برای پرهیز از "خستگی تصمیم" در کاهش وزن
سلامتی
دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹

شاید خودتان هم متوجه نباشید که از همان لحظه روز که از خواب بیدار می‌شو [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.