• امروز :
 • سلامتی
 • نشانه‌های اینکه رژیم کاهش وزنی که گرفته‌اید، مناسب نیست

 • دوشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ بازدید 56 مدیریت
 • یک نقطه مشترک تمام کسانی که در کاهش وزن موفق هستند این است که اصلاحاتی که در زندگی خود اعمال نموده‌اند، همیشگی است و معمولاً شامل ترکیبی از کنترل اندازه غذای مصرفی، محدود کردن غذاهای ناسالم و اصلاح محرک‌های محیطی و احساسی است که به پرخوری منجر می‌شوند.

 •  

  بسیاری از رژیم‌های مُد روز و نامناسب، اصلاحات همیشگی در زندگی ما ایجاد نمی‌کنند زیرا پیروی از آنها در درازمدت، امکانپذیر نیست. اگر نمی‌دانید که از بین انواع رژیم‌های کاهش وزن کدامیک را انتخاب کنید، نشانه‌های زیر را که حاکی از نامناسب بودن رژیم کاهش وزن است، در نظر بگیرید و بعد دست به انتخاب رژیم مناسب که این نشانه‌ها را ندارد، بزنید.

   

  رژیم بد، 180 درجه با رژیم فعلی شما تفاوت دارد

  رژیمی که با زندگی شما تطابق نداشته باشد و از هر نظر متفاوت باشد، رژیم مناسبی برای شما نیست. مثلاً اگر شما علاقمند به گوشت هستید و ناگهان مجبور شوید خام گیاهخوار شوید، رژیمی نیست که بتوانید ادامه بدهید. اگر مشغله کاری شما زیاد است و نمی‌توانید وقت زیادی را صرف پخت و پز کنید، رژیمی که نیاز به زمان زیاد برای تهیه غذا داشته باشد، رژیم مناسب شما نیست.

   

  امکان ادامه رژیم، از مهمترین عوامل موفقیت در کاهش وزن است. وقتی رژیمی انقدر با عادات و شرایط زندگی شما متفاوت باشد که نتوانید از عهده آن برای مدت طولانی بربیایید، شما را به موفقیت نمی‌رساند. شاید یک رژیم برای دوست یا همسایه شما مناسب باشد اما لزوماً ممکن است با شرایط شما همخوانی نداشته باشد.

   

  رژیم بد، بعضی از گروه‌های غذایی را به طور کامل از برنامه غذایی، حذف می‌کند

  شما نباید هیچیک از گروه‌های غذایی را حذف کنید. رژیم‌هایی که شما را از خوردن کربوهیدرات یا چربی منع می‌کنند، قابل اجرا در درازمدت نیستند. به عنوان مثال، کربوهیدرات یکی از ضروری‌ترین منابع انرژی برای فعالیت‌های حیاتی بدن است. شاید بتوانید برای مدت کوتاه از خوردن برخی غذاها صرفنظر کنید و وزن هم کم کنید اما به محض اینکه دوباره به برنامه غذایی عادی خود برگردید، وزن شما رو به افزایش می‌گذارد.

   

  رژیم بد، خیلی دیر جواب می‌دهد

  کاهش وزن در ابتدای رژیم باعث افزایش انگیزه برای ادامه رژیم می‌شود. اگر رژیمی که می‌گیرید تا مدت‌ها هیچ تغییری در وزن شما ایجاد نکند یا سایز لباس‌های شما کوچکتر نشود، دچار دلسردی می‌شوید و احتمال رها کردن رژیم، زیاد است. البته این بدین معنی نیست که باید به سراغ رژیم‌های سریع‌السیر بروید. تقریباً همه افراد بعد از یک روند نزولی در وزن به توقف وزن می‌رسند اما اگر رژیم، رژیم درستی باشد، کاهش وزن مجدداً روند خود را آغاز می‌کند. سعی کنید هفته‌ای بین نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.

   

  رژیم بد، به شما اجازه همسفره شدن با خانواده را نمی‌دهد

  اگر نتونید از همسفره شدن با خانواده لذت ببرید و مجبور به تهیه غذاهای کاملاً متفاوت باشید و از شرکت در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها محروم شوید، انگیزه و اراده شما دچار تزلزل شده و روحیه شما نیز تخریب می‌شود.

   

  رژیم بد، اهمیتی برای ورزش قائل نمی‌شود

  به هر رژیمی که جایی برای ورزش در آن وجود ندارد و وعده کاهش وزن بدون نیاز به ورزش به شما می‌دهد، با دیده شک بنگرید. ورزش علاوه بر اینکه کمک شایانی به کاهش وزن می‌کند، برای سلامتی نیز بسیار مفید است. ورزش باعث بهبود مقاومت به انسولین، جلوگیری از بی‌خوابی، بهبود عملکرد ریه، افزایش انرژی برای فعالیت روزانه، تقویت استخوان‌ها، جلوگری از دردهای مزمن و بسیاری فواید دیگر می‌شود. به علاوه، ورزش به خصوص در صبحگاه، به شما اعتماد به نفس بیشتری می‌دهد و سایر عادات سالم را نیز به صورت زنجیره‌وار در شما ایجاد می‌کند.

   

  رژیم بد، همیشه شما را گرسنه نگه می‌دارد

  کاهش وزن، آسان نیست اما نباید احساس شکنجه شدن در شما ایجاد کند. اگر دائم گرسنه هستید برای این است که غذایی که می‌خورید بسیار کم است و یا نوع غذتیی که می‌خورید، غذای سیرکننده و مناسبی نیست. یعنی مثلاً سبزیجات فیبردار کافی در برنامه نیست. گرسنگی در اثر بی‌حوصلگی، کم‌آبی بدن یا کمبود خواب نیز ایجاد می‌شود. اگر گرسنگی شما ارتباطی به این موارد نداشته باشد، پس رژیمی که می‌گیرید رژیم مناسبی نیست.

   

  رژیم بد، به جز کاهش وزن، هیچ فایده دیگری برای سلامتی شما ندارد

  اگر وزن زیادی را کم کنید اما هیچیک از معیارهای سلامتی در شما ارتقا پیدا نکرده باشد، یعنی مثلاً کلسترول و قند خون و فشار خون شما بهبود پیدا نکرده باشد، یعنی رژیم، رژیم خوبی نبوده است. اگر تنها دغدغه رژیم، کاهش وزن باشد و به سایر جنبه‌های سلامتی شما بی‌توجه باشد، بهتر است که از ادامه آن منصرف شوید.

   

  برگرفته از:   www.thehealthy.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.