• امروز :
 • بلاگ
 • نکات مثبت و منفی نوشیدن قهوه برای کاهش وزن

 • پنج شنبه، ۰۶ آذر ۱۳۹۹ بازدید 32 مدیریت
 • همانطور که می‌دانیم قهوه برای افزایش هوشیاری مفید بوده و خطر بیماری‌های مزمن مثل زوال عقل و دیابت نوع ۲ را کاهش داده و حتی می‌تواند به افزایش طول عمر کمک کند. اما بحث بر سر اینکه آیا قهوه می‌تواند در کاهش وزن نیز نقش داشته باشد یا خیر، زیاد است. در اینجا به بررسی اثرات مثبت و منفی قهوه بر وزن می‌پردازیم.

 •  

  اثرات مثبت قهوه بر کاهش وزن

   

  ۱ -  قهوه خاصیت کاهنده اشتها دارد

  کافئین موجود در قهوه اشتها را سرکوب می‌کند. در نتیجه با مصرف قهوه در بین وعده‌های غذایی می‌توان گرسنگی را تا رسیدن به زمان وعده غذایی به تعویق انداخت. نوشیدن قهوه نیم ساعت قبل از صرف غذا باعث می‌شود که غذای کمتری نسبت به سایر مواقع بخورید.

   

  ۲ -  کمک به انجام ورزش‌های سخت

  اگر نمی‌توانید برنامه ورزشی خود را به طور منظم پیگیری کنید می‌توانید از قهوه به عنوان یک نیروی کمکی برای تداوم ورزش خود استفاده کنید. کافئین موجود در قهوه سطح انرژی را بالا می‌‌برد، به خصوص اگر قبل از ورزش مصرف شود. در نتیجه در طول جلسه ورزشی، احساس انرژی و توان بیشتر می‌کنید. کافئین اثر محرک داشته و جریان خون و قدرت و استقامت عضلانی را بیشتر می‌کند.

   

  دقت داشته باشید که اگر ورزش شما بیش از یک ساعت به طول می‌انجامد حتماً باید آب و الکترولیت‌های مورد نیاز بدن را تأمین کنید.

   

  اثرات منفی قهوه بر کاهش وزن

   

  ۱ -  افزایش هوس خوردن شیرینی‌جات

  کافئین باعث تحریک هوس خوردن شیرینی‌جات می‌شود. بسیاری از ما به قهوه خود خامه و شکر اضافه می‌کنیم تا تلخی آن را بگیریم. خود قهوه به خودی خود چاق‌کننده نیست اما این افزودنی‌ها قطعاً می‌توانند باعث بالا رفتن وزن شوند.

   

  ۲ -  واکنش همه افراد به قهوه، یکسان نیست

  علت این امر تفاوت ژنتیک در ما انسان‌هاست. بدن هر کس به طریقی کافئین را تحت فرایند قرار می‌دهد. برخی از افراد می‌توانند به راحتی نوشیدن هر میزان قهوه را تحمل کنند در حالی که برخی دیگر برعکس هستند. مصرف قهوه باعث بهبود عملکرد ورزشی در برخی از افراد می‌شود. اما در برخی دیگر، کاملاً در تضاد با سلامتی آنها بوده و می‌تواند به بالا رفتن فشار خون و حتی حمله قلبی منجر شود.

   

  کلام آخر

  مصرف قهوه برای کاهش وزن، بلامانع است. اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که واکنش هر فرد نسبت به قهوه، متفاوت است. معمولاً نوشیدن ۴ فنجان قهوه در روز (معادل ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین) مشکلی ایجاد نمی‌کند اما حتماً آب کافی نیز بنوشید و از قهوه به عنوان غذا استفاده نکنید.

   

  گرچه برخی از مطالعات حاکی از نقش قهوه در کاهش وزن هستند اما مهم این است که بدانید که قهوه یک وسیله جادویی برای کاهش وزن نیست. برای کاهش وزن می‌بایست رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی داشته باشید و هیچ راه میان‌بری مثل نوشیدن قهوه بدون رعایت رژیم و فعالیت بدنی، وجود ندارد.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...اهمت وزن کردن غذاها
بلاگ
دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

ترازو یکی از ابزار مفید برای کمک به برنامه کاهش وزن و رسیدن به وزن دلخ [...]

سیب یا موز؟ کدام سالمتر است؟
بلاگ
شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۹

بعضی از افراد از خوردن میوه پرهیز می‌کنند چون به آنها گفته شده است که [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.