• امروز :
 • بلاگ
 • نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند

 • دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ بازدید 43 مدیریت
 • ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از همه‌گیری آن، محققان متوجه شدند که این ویروس به طور جدی بر روی سایر اعضای حیاتی بدن، مثل قلب، کلیه‌ها و مغز نیز اثر مخرب می‌گذارد و این اثرات می‌توانند تا درازمدت در فرد باقی بمانند.

 •  

  تحقیقات جدید نشان می‌دهند که 55 درصد از کسانی که به این ویروس مبتلا می‌شوند، علائم عصبی حاصل از این ابتلا را تا سه ماه بعد از تشخیص ابتلا به بیماری، در خود همچنان دارند.

   

  از جمله علائم عصبی که این افراد با آن درگیر هستند عبارت است از: خستگی مفرط، گیجی، تاری ذهن، عدم توانایی در تمرکز، تغییرات شخصیتی، بی‌خوابی و از دست دادن حس چشایی و بویایی.

   

  مقایسه اسکن مغزی افراد مبتلا با افراد سالم، نشان می‌دهد که مغز افراد مبتلا به ویروس کرونا دچار تغییرات ساختاری می‌شود که با از دست رفتن حافظه و نیز حس بویایی در ارتباط است. برخی از افراد به کرونای سخت و برخی به کرونای خفیف مبتلا می‌شوند.

   

  اما سخت یا خفیف بودن ابتلا ارتباطی به علائم عصبی که در فرد ایجاد می‌کند، ندارد. یعنی در برخی از افراد، تنها علائمی که در فرد ایجاد می‌شود، علائم عصبی هستند. اما مشکل به همینجا ختم نشده و ویروس کرونا، قلب را نیز درگیر می‌کند و بر روی نظم تپش‌های قلب، اثرات منفی دارد.

   

  این مسأله که علائمی مثل خستگی مفرط و مشکل در تمرکز ذهن تا ماه‌ها بعد از بهبودی نیز در فرد باقی می‌مانند، باعث می‌شود که فرد در زندگی عادی خود دچار مشکل شود و دیگر زندگی او مانند سابق نباشد. بنابراین تا جایی که می‌توانید از خود مراقبت کنید که اصلاً به بیماری دچار نشوید که بعد بخواهید با عوارض درازمدت و ناشناخته آن دست و پنجه نرم کنید.

   

  برگرفته از:   www.eatthis.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چند نکته برای کاهش وزن موفقیت‌آمیز
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹

از نظر بیولوژیکی، کاهش وزن کار آسانی نیست و موانع بر سر راه کاهش وزن، [...]

چرا خیلی زود از پیاده‌روی خسته می‌شوم؟
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۹

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای ایجاد عادت ورزش و تقویت سلامتی عمومی بدن، [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.