• امروز :
 • سلامتی
 • ورزشی که با کمک آن، 5 مشکل رایج جسمی، برطرف می‌شوند

 • چهارشنبه، ۱۱ تیر ۱۳۹۹ بازدید 38 مدیریت
 • عضلات هسته بدن، یعنی عضلات کمر، شکم و کپل‌ها (شامل باسن و بخش داخلی ران‌ها)، نقش بسیار پر رنگ و پر اهمیتی در زندگی شما ایفا می‌کنند و تمام فعالیت‌های عادی و روزمره را تحت تأثیر قرار می‌دهد زیرا هسته بدن باعث ثبات ستون فقرات شده و به بدن قدرت می‌دهد تا در تمام طول روز، خود را نگه دارد. در صورت ضعف هسته بدن، خیلی زود احساس خسیتگی و درد در بدن خود خواهید کرد و حتی ساده‌ترین فعالیت‌های روزانه برای شما مشکل می‌شوند.

 •  

  1 -  اگر کمرتان بدون هیچ دلیل خاصی درد می‌کند

  اگر بدون اینکه حتی جسم سنگین بلند کرده باشید و بدون هیچ دلیل خاصی دچار کمر درد شده‌اید، به احتمال خیلی زیاد به این علت است که هسته بدن شما ضعیف است. عضلات کمر و شکم، هر دو بخشی از هسته بدن هستند. ضعف این عضلات باعث درد در این نواحی می‌شود.اکثر افرادی هم که دچار مشکلات زانو، کمر، کپل و شانه می‌شوند، در واقع مشکل ضعف عضلات هسته بدن دارند.

   

  2 -  خیلی زود از ایستادن خسته می‌شوید

  حتماً برای‌تان پیش آمده است که در صف بایستید وخیلی زود احساس خستگی کنید و مجبور شوید به چیزی تکیه کنید تا کمی از فشاری که احساس می‌کنید، کم شود. فشار بر روی کپل‌ها، شانه‌ها و گردن و احساس خستگی عمومی، همگی نشانه ضعف هسته بدن هستند.

   

  3 -  اگر بلند شدن از جا برای‌تان مشکل است

  شاید خودتان هم متوجه نباشید که بلند شدن از وضعیت نشسته و ایستادن، نیاز به قدرت بدنی بالایی دارد. در واقع این عضلات ناحیه میانی بدن هستند که به شما در بلند شدن کمک می‌کنند. اگر مجبور هستید تلاش بیشتری برای بلند شدن به خرج دهید یا مثلاً اگر مجبور هستید که دست‌های خود را به زانو زده و بایستید یا به جلو به شدت خم شوید، یعنی هسته بدن شما ضعیف است و بدن در حال فشار آوردن به سایر عضلات است تا آنها این ضعف هسته بدن را جبران کنند.

   

  4 -  اگر قامت شما برافراشته و استوار نیست

  بخشی از مسئولیت عضلات هسته بدن، ثابت نگه داشتن ستون فقرات و لگن در حین ایستادن، نشستن و حرکت است تا بتوانید بدن را در تمام طول روز در یک راستا و افراشته نگه دارید. متأسفانه ضعف عضلات هسته بدن باعث می‌شود که نتوانید بدن را صاف نگه داشته و در نتیجه شانه‌ها به جلو افتادگی پیدا می‌کنند. به این ترتیب هم ظاهر بدن شما دچار مشکل می‌شود و هم کمر درد به سراغ شما می‌آید.

   

  5 -  اگر تعادل بدن شما چندان تعریفی ندارد

  روی پاها ایستاده و چشمان خود را ببندید. آیا می‌توانید تعادل خود را در این حالت، حفظ کنید؟ ضعیف بودن هسته بدن باعث می‌شود که بدن شما به سمت جلو انحراف پیدا کند و تعادل شما بر هم بخورد. اگر کپل‌ها را در حین راه رفتن، بیش از حد طبیعی نوسان می‌دهید، می‌تواند نشانه ضعف عضلات هسته باشد.

   

  اگر مواردی که در بالا ذکر شد، شامل حال شما می‌شوند، لازم است که هسته بدن خود را تقویت کنید. در اینجا یک حرکت ورزشی بسیار مؤثر را به شما پیشنهاد می‌کنیم که باعث تقویت هسته بدن می‌شود. این حرکت، حرکت ورزشی پرنده – سگ نامیده می‌شود.

   

  تمرکز این حرکت بر تقویت عضلات ناحیه پایینی کمر، ثبات کپل‌ها و تعادل است اما علاوه بر این، بر روی عضلات شانه‌ها و باسن نیز کار می‌کند.

   

  برای انجام حرکت پرنده – سگ می‌بایست چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید. دست‌ها باید در یک راستا با شانه‌ها بوده و زانوها نیز در یک راستا با کپل‌ها باشند. عضلات شکم باید سفت باشند و بدین منظور باید ناف را به سمت ستون فقرات خود بکشید.

   

  سپس دست راست و پای چپ (یعنی دست و پای مخالف) را در جلو و عقب بدن، دراز کنید تا هر دو به موازات زمین قرار بگیرند (مطابق شکل). اجازه ندهید که ستون فقرات و کپل‌های شما به طرفین انحراف و چرخش پیدا کنند.

   

   

  به مدت یک تا دو ثانیه در این حالت باقی مانده و سپس دست و پا را بر روی زمین بازگردانید. در تمام مدت انجام حرکت باید تعادل بدن خود را حفظ کنید. حرکت را برای دست و پای دیگر نیز تکرار کنید. این حرکت را در 3 ست و هر ست به تعداد 8 مرتبه برای هر سمت بدن، انجام بدهید.

   

  برگرفته از:   www.weightwatchers.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.