• امروز :
 • بلاگ
 • پیاده‌روی، دویدن یا دوچرخه‌ سواری: کدامیک در کاهش وزن، مؤثرتر است؟

 • چهارشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ بازدید 17 مدیریت
 • گزینه‌های ورزشی مختلفی برای کاهش وزن وجود دارند. اما پیاده‌روی، دویدن و دوچرخه‌سواری، سه مورد از محبوب‌ترین و رایج‌ترین ورزش‌ها هستند که افراد از آنها برای کاهش وزن بهره می‌برند. در ادامه مطلب می‌خواهیم بدانیم که کدامیک اثربخشی بیشتری بر کاهش وزن دارند.

 •  

  اثر پیاده‌روی بر کاهش وزن

  افراد بزرگسال باید در هفته، 150 تا 300 دقیقه فعالیت ورزشی با شدت متوسط مثل پیاده‌روی، و یا فعالیت ورزشی شدید به مدت 75 تا 150 دقیقه، انجام دهند. بدین منظور باید سرعت پیاده‌روی خود را زیاد کنید تا از یک فعالیت تفریحی و کم اثر به یک فعالیت با شدت تبدیل شود و ضربان قلب شما را به 50 تا 70 درصد حداکثر ضربان قلب برساند.

   

  جنبه‌های مثبت پیاده‌روی

  شروع پیاده‌روی، بسیار آسان است. چه از تردمیل استفاده کنید و چه در طبیعت یا در خیابان راه بروید، به تنها چیزی که نیاز دارید یک  جفت کفش مخصوص پیاده‌روی است. همچنین پیاده‌روی بر مفاصل پا فشار وارد نمی‌کند و گزینه مناسبی برای کسانی است که قادر به انجام ورزش‌های شدید نیستند.

   

  جنبه‌های نه چندان مثبت پیاده‌روی

  پیاده‌روی، مؤثرترین ورزش برای انرژی‌سوزی نیست. یعنی اگر می‌خواهید از طریق پیاده‌روی وزن کم کنید باید سرعت خود را بسیار بالا ببرید و مسافت زیادی را پیاده‌روی کنید و وقت و زمان بیشتری برای این فعالیت، بگذارید. در حالی که در مدت زمان کوتاه‌تری با کمک ورزش‌هایی مثل دویدن، قادر به انرژی‌سوزی بیشتری خواهید بود.

   

  البته پیاده‌روی برای سلامتی بسیار مفید است و می‌تواند در کاهش وزن هم نقش داشته باشد اما مشروط بر اینکه آن را رها نکنید و همانطور که گفته شد، سرعت و شدت و زمان پیاده‌روی خود را تا جایی که می‌توانید، بالا ببرید.

   

  اثر دویدن بر کاهش وزن

  دویدن یک راهکار بسیار خوب برای از بین بردن چاقی است. اما ممکن است که برای همه افراد مناسب نباشد.

   

  جنبه‌های مثبت دویدن

  دویدن در هر دقیقه 2/5 برابر بیش از پیاده‌روی انرژی می‌سوزاند و در نتیجه گزینه بهترین برای کسانی است که فرصت کافی برای ورزش ندارند و می‌ خواهند وزن کم کنند. یک تحقیق نشان می‌دهد که افرادی که می‌دوند، لاغرتر و سبک‌تر از کسانی هستند که به همان میزان، ورزش دیگر انجام می‌دهند.

   

  جنبه‌های نه چندان مثبت دویدن

  گرچه دویدن باعث تقویت استخوان‌ها و کاهش التهاب در زانو می‌شود اما از سوی دیگر فشار زیادی را نیز بر آنها وارد می‌کند (به ویژه اگر مبتدی باشید). بیش از نیمی از افرادی که می‌دوند، در هر سال دچار آسیب‌دیدگی‌هایی مثل پیچ‌‌خوردگی قوزک پا یا افتادن روی زمین، می‌شوند.

   

  بنابراین باید حتماً دقت داشته باشید که کفش مخصوص دویدن به پا کنید. همچنین تنها به دویدن اکتفا نکنید و تمرینات قدرتی نیز انجام داده و به بدن خود استراحت کافی نیز بدهید تا خود را ترمیم کند.

   

  اثر دوچرخه‌سواری بر کاهش وزن

  دوچرخه‌سواری یک ورزش انعطاف‌پذیر است. شما می‌توانید این ورزش را با کمک دوچرخه ثابت در محیط بسته یا دورچه متحرک در محیط باز انجام بدهید، می‌توانید روی آسفالت و محیط صاف و یا در محیط کوهستانی و ناهموار، دوچرخه‌سواری کنید. این ورزش، برای برخی از افراد نه تنها جنبه ورزشی، بلکه وسیله رفت و آمد و نقل و انتفال است.

   

  جنبه‌های مثبت دوچرخه‌سواری

  دوچرخه‌سواری یک ورزش با شدت کم است ولی در عین حال برای انرژی‌سوزی بسیار مفید و عالی است. همچنین خاصیت تفریحی دارد (به خصوص اگر در طبیعت انجام شود).

   

  جنبه‌های نه چندان مثبت دوچرخه‌سواری

  یک دوچرخه با کیفیت و خوب، قیمت بالایی دارد. همچنین برای دوچرخه‌سواری به سایر ابزار و لباس‌های ورزشی، مثل کفش مناسب، لباس مناسب، کلاه ایمنی و سایر تجهیزات دوچرخه، نیاز دارید که همگی مشمول هزینه بالا می‌شوند. حتی اگر از دوچرخه ثابت در محیط بسته استفاده می‌کنید هم باید باز هزینه کنید.  به همین دلیل، دوچرخه‌سواری ورزش قابل دسترسی و امکان‌پذیر برای همه افراد نیست.

   

  بنابراین کدامیک برای کاهش وزن، بهتر است؟ پیاده‌روی، دویدن یا دوچرخه‌ سواری؟

  بستگی دارد. برای انرژی‌سوزی، دویدن و دوچرخه‌سواری با شدت بالا، بهتر از پیاده‌روی هستند. اما پیاده‌روی هم فواید زیادی برای سلامتی دارد، مثل کاهش خطر بیماری قلبی و کاهش فشار خون و نیز اثر بر کاهش وزن، به خصوص اگر به صورت مداوم و مدت طولانی انجام شود.

   

  هیچ پاسخ قطعی نمی‌توان به این پرسش داد زیرا یک ورزش که برای فردی مؤثر است، ممکن است که برای فرد دیگر مناسب نباشد. بحث علاقه ورزشی نیز در بین است که باعث می‌شود فرد ورزشی را ادامه داده و یا رها کند و نداوم در ورزش، کلید کاهش وزن است، حال آن ورزش هر چه که می‌خواهد باشد.

   

  توصیه ما به شما این است که ورزش‌ها را با هم ترکیب کنید و صرفاً روی یک ورزش برای کاهش وزن، کلید نکنید. همچنین به علاقمندی خود به ورزش نیز توجه کنید و ورزشی را دنبال کنید که از انجام آن لذت می‌برید و می‌دانید که به آن پایبند خواهید بود.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چند نکته برای کاهش وزن موفقیت‌آمیز
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹

از نظر بیولوژیکی، کاهش وزن کار آسانی نیست و موانع بر سر راه کاهش وزن، [...]

چرا خیلی زود از پیاده‌روی خسته می‌شوم؟
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۹

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای ایجاد عادت ورزش و تقویت سلامتی عمومی بدن، [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.