• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • چرا انقدر به خوردن ماهی ساردین پافشاری می‌کنیم؟

 • شنبه، ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ بازدید 363 مدیریت
 • همه می‌دانیم که ماهی برای سلامتی مفید است. اما چرا متخصصین تغذیه انقدر بر مصرف ماهی ساردین پافشاری می‌کنند؟ ساردین انقدر از نظر ارزش غذایی مفید است که این اصرار متخصصین تغذیه اصلا جای تعجب نیست. با هم نگاهی به برخی از فواید ماهی ساردین می‌اندازیم.

 •  

  1 -  منبع بسیار خوب امگا 3

  اسیدهای چرب امگا 3، خاصیت ضد التهاب داشته و تری‌گلیسرید خون را پایین می‌آورند و در نتیجه به سلامتی قلب کمک می‌کنند. مقدار امگا 3 موجود در ساردین، بسیار قابل توجه و چشمگیر است.

   

  2 -  سرشار از ویتامین B12 می‌باشد

  شاید ویتامین B12 به اندازه ویتامین C مشهور نباشد اما خوب است که بدانید این ویتامین نقش بسیار مهم و حیاتی در حفظ عملکرد عصبی بدن و تشکیل گلبول‌های قرمز خون ایفا می‌کند. همچنین به هضم و جذب پروتین و چربی نیز کمک می‌نماید.

   

  3 -  استخوان ساردین مملو از کلسیم است

  مقدار بسیار زیادی کلسیم در استخوان ماهی ساردین وجود دارد. شاید ندانید که استخوان ماهی ساردین قابل خوردن است و به همین دلیل به این ماهی، نام منبع عظیم کلسیم را داده‌اند. برای مقایسه کافیست که بدانید، یک قوطی ماهی ساردین با استخوان قادر است 44 درصد از کلسیم مورد نیاز روزانه را تأمین کند اما یک قوطی ماهی سالمون فقط یک درصد از کلسیم روزانه را در اختیار بدن می‌گذارد. علت این است که شما نمی‌توانید استخوان ماهی سالمون را بخورید اما استخوان ماهی ساردین، قابل خوردن است.

   

  4 -  مقدار جیوه ماهی ساردین، کم است

  حتما شنیده‌اید که آبزیان دریایی دارای جیوه هستند و جیوه برای ما مضر است. اما مقدار جیوه موجود در ساردین، در مقایسه با ماهی‌های دیگر نظیر سالمون، کمتر است. به همین جهت اگر از بابت جیوه نگران هستید، می‌توانید به راحتی ساردین را جایگزین سالمون کنید.

   

  5 -  منبع بسیار خوب پروتئین است

  همه انواع ماهی منبع عالی پروتین هستند و ساردین نیز از این قاعده مستثنی نیست.

   

  برگرفته از:   www.livestrong.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نکاتی درباره تغذیه قبل و بعد از ورزش
بلاگ
چهارشنبه، ۰۶ مرداد ۱۴۰۰

تغذیه صحیح می‌تواند راز موفقیت شما در بهبود کیفیت ورزشی شما باشد. تغذی [...]

7 خوراکی که در صورت حساسیت به هیستامین، نباید مصرف کنید
بلاگ
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰

هیستامین یک ترکیب شیمیایی است که در بدن ما وجود دارد و در واقع پاسخ ای [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.