• امروز :
 • بلاگ
 • چرا خیلی زود از پیاده‌روی خسته می‌شوم؟

 • چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۹ بازدید 32 مدیریت
 • یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای ایجاد عادت ورزش و تقویت سلامتی عمومی بدن، افزایش تعداد قدم‌های روزانه و پیاده‌روی است. اما برخی از افراد، خیلی زود از پیاده‌روی خسته می‌شوند. بنابراین، بسیار مهم است که علت این خستگی را یافته و نسبت به رفع آن اقدام کنیم تا بتوانیم به اهداف خود از پیاده‌روی، چه کاهش وزن و چه سلامتی، دست پیدا کنیم.

 •  

  خستگی در پیاده‌روی، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، از پوشیدن کفش اشتباه گرفته تا داشتن اضافه‌وزن زیاد یا رژیم غذایی نامناسب و عدم تحرک کافی در زندگی. در اینجا به بررسی این دلایل می‌پردازیم.

   

  1 -  پوشیدن کفش نامناسب

  استفاده از تجیزات مناسب، یک عامل کلیدی و مهم در جلوگیری از خستگی در پیاده‌روی است. اهمیت کفش مناسب در پیاده‌روی در این است که هم باعث می‌شود که احساس راحتی بیشتری داشته باشید و هم از آسیب‌دیدگی در حین پیاده‌روی، جلوگیری می‌کند. بنابراین انرژی شما در طول پیاده‌روی حفظ شده و آن را نیمه‌کاره رها نمی‌کنید. دقت داشته باید که کفش باید از کوسن مناسب در ناحیه پاشنه برخوردار بوده و در قسمت میانه کف پا می‌بایست کمی پهن‌تر باشد تا ضربه‌هایی که توسط پا به زمین زده می‌شود را بگیرد.

   

  2 -  رژیم غذایی نامناسب

  یک رژیم غذایی سالم و متعادل باید شامل تمام گروه‌های غذایی اصلی و درشت‌مغذی‌ها باشد تا شما را سیر کرده و تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را به آن برساند. اگر غذای بسیارکمی بخورید یا یک گروه خاص غذایی، مثلاً کربوهیدرات، را از برنامه غذایی خود حذف کنید، هم از نظر میزان انرژی برای فعالیت بدنی دچار نقص می‌شوید و هم سرعت شما در پیاده‌روی کم شده و ترمیم بدن نیز پس از ورزش به سختی و کندی انجام می‌شود.

   

  3 -  داشتن زندگی بی‌تحرک

  اگر به ورزش منظم عادت نداشته باشید، پیاده‌روی سریع یا طولانی، برای شما یک چالش محسوب شده و احتمال رها کردن آن، زیاد است. فراموش نکنید که لازم نیست از همان اول با سرعت زیاد پیاده‌روی کنید. به مرور می‌توانید بر مدت و شدت پیاده‌روی خود اضافه کنید. همچنین در سایر ساعات روز نیز فعال باشید و تا جای ممکن از اینکه مدت طولانی در یکجا بنشینید، پرهیز نمایید تا بدن شما به حرکت کردن، عادت کند.

   

  4 -  شکل نامناسب فرم بدن در حین پیاده‌روی

  باید بر روی شکل قرارگیری بدن خود در حین پیاده‌روی، دقت کنید. شانه‌ها باید در حال استراحت باشند، نگاه چشم‌ها باید رو به افق جلو باشد، دست‌ها در کنار بدن قرار داشته باشند و از آرنج با زاویه 45 تا 60 درجه خم شده باشند. به این ترتیب کمتر احساس خستگی کرده و احتمال آسیب‌دیدگی نیز که مانع پیاده‌روی در جلسات بعد می‌شود، در شما کمتر می‌گردد.

   

  5 -  وجود مشکلاتی در سلامتی فرد

  مثلاً اگر اضافه‌وزن زیاد داشته باشید، قلب شما باید برای به جریان انداختن خون و رساندن آن به عضلات شما، با شدت بیشتری فعالیت کند. این موضوع باعث افزایش فشار بر دستگاه قلبی – عروقی و کاهش توان استقامتی و هوازی شما می‌شود. به همین دلیل توجه به رژیم غذایی، به خصوص اگر برای کاهش وزن پیاده‌روی می‌کنید، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

   

  یا مثلاً اگر به آسم یا هر مشکل سلامتی دیگر مثل آسیب‌دیدگی زانو، کمر یا پا، مبتلا باشید، پیاده‌روی شما با مشکل برخورد کرده و خیلی زود خسته می‌شوید.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...آیا شوک غذایی می‌تواند مشکل توقف وزن را حل کند؟
بلاگ
دوشنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۹

ایده وارد کردن شوک و ایجاد نوسان بین بیشترین و کمترین میزان انرژی دریا [...]

۸ علامت که نشان می‌دهند در خوردن قند و شکر، زیاده‌روی می‌کنید
بلاگ
شنبه، ۰۳ آبان ۱۳۹۹

۷۵ درصد اقلام خوراکی در سوپرمارکت‌ها حاوی قند و شکر افزوده هستند. بناب [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.