• امروز :
 • سلامتی
 • چرا ورزش برای آرتریت زانو مفید است؟

 • یکشنبه، ۱۷ آذر ۱۳۹۸ بازدید 184 مدیریت
 • یک باور در بین کسانی که به آرتریت مبتلا هستند وجود دارد که بر اساس آن ورزش باعث افزایش التهاب و درد به خصوص در زانوها می‌شود. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهند که این یک برداشت اشتباه از ورزش است.

 •  

  تا زمانی که حرکات ورزشی را به شکل درست انجام بدهید و از انجام حرکاتی که به بخش‌هایی از بدن که در آنها مشکل وجود دارد، پرهیز نمایید و فشار بیش از حد وارد نکنید، ورزش کردن نه تنها ضرری ندارد بلکه باعث کاهش علائم آرتریت هم می‌شود و لازم به توضیح نیست که برای سلامت عمومی بدن نیز مفید است.

   

  ورزش چگونه به کاهش التهاب در مفاصل و تسکین دردهای آرتریت کمک می‌کند؟

  ابتدا باید از مناسب بودن ورزش برای زانوهای خود مطمئن شوید. به جای استراحت مطلق و عدم فعالیت بدنی، باید فعالیت‌هایی را انجام بدهید که می‌توانند دردهای آرتریت را تخفیف بدهند. ورزش شاید به طور موقت باعث درد در شروع ورزش شود اما به مرور این درد از بین می‌رود،‌ مخصوصاً‌ اگر فعالیت ورزشی را به تدریج افزایش بدهید و از ورزش‌هایی که به مفاصل درگیر آرتریت فشار وارد می‌کنند،‌ پرهیز کنید.

   

  ورزش مناسب برای کسانی که به آرتریت مبتلا هستند

  یکی از مهمترین دلایل ورزش کردن در کسانی که به آرتریت مبتلا هستند،‌ نقش ورزش در کاهش التهاب است و جالب اینجاست که ورزش برای ایفای این نقش مفید خود نیاز به زمان طولانی ندارد و این اثر خود را زود آشکار می‌کند. اما باید دقت داشته باشید که فشاری که به مفاصل وارد می‌شود، در جهت صحیح باشد و به خصوص باید تمرکز را بر روی تقویت عضلات دربرگیرنده مفاصل بگذارید تا این عضلات با قدرت بیشتری از مفاصل شما محافظت کنند.

   

  فعالیت‌هایی مثل شنا کردن و تمرینات قدرتی، مفید هستند. حتی دویدن نیز می‌تواند مفید باشد مشروط بر اینکه مسافتی که می‌دوید را نه به صورت یکباره بلکه به تدریج افزایش بدهید. جالب است که بدانید دونده‌های ماراتن کمتر از سایر افراد در معرض ابتلا به آرتریت قرار دارند.

   

  اما کاری که باید از آن پرهیز نمایید،‌ پریدن است. حداقل تا زمانی که پاهای شما به قدر کافی تقویت نشده‌اند و پرش صحیح را آموزش ندیده‌اید،‌ نباید دست به این کار بزنید. یکی از ورزش‌هایی که نیاز به پرش دارد، ورزش پلی‌متریک است. این ورزش به نظر جالب و هیجان‌انگیز می‌آید اما برای فردی که به آرتریت مبتلا است،‌ ورزش مناسبی نیست و اگر هم فرد می‌خواهد این ورزش را انجام بدهد باید ابتدا از شدت کم ورزش شروع کند.

   

  یک نکته دیگر که باید به آن توجه کنید این است که نباید دائم یک ورزش را انجام بدهید. بلکه باید تنوع در فعالیت ورزشی خود داشته باشید. وقتی روی انجام یک ورزش کلید می‌کنیم،‌ احتمال بروز جراحت در بخش‌هایی از بدن که آن ورزش بیشترین فشار را به آن بخش‌ها وارد می‌کند،‌ بیشتر می‌شود.

   

  نکته مهم دیگر این است که اضافه‌وزن و عدم تناسب اندام، تغییر شکل مفاصل و بروز آرتریت را تسریع می‌کند. پس از همین حالا ورزش و تمرینات قدرتی را شروع کنید تا از ابتلا به آرتریت، جلوگیری کنید.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.