• امروز :
 • بلاگ
 • چه زمان‌هایی نباید میان‌وعده قبل از ورزش بخوریم؟

 • یکشنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ بازدید 12 مدیریت
 • شاید این پرسش برای شما هم مطرح شده باشد که آیا می‌بایست حتماً قبل از ورزش، میان‌وعده مصرف کرد؟ پاسخ این پرسش به شدت و مدت فعالیت ورزشی شما و نیز هدف شما از انجام آن ورزش و برخی عوامل دیگر، بستگی دارد. در این بخش به این موضوع می‌پردازیم.

 •  

  در چه مواردی نیازی به خوردن میان‌وعده قبل از ورزش نیست؟

   

  وقتی صبح‌های خیلی زود ورزش می‌کنید

  در چنین مواردی می‌توانید از شب قبل شام کافی بخورید تا در زمان صبح نیازی به اینکه وقت خود را برای خوردن میان‌وعده قبل از ورزش بگذارید، نباشد. برخی از افراد برای اینکه میان‌وعده قبل از ورزش بخورند و صبح زود به ورزش بپردازند، از زمان خواب خود کم می‌کنند و دچار کم‌خوابی می‌شوند. البته چنانچه ورزش شما طولانی است، بهتر است که در صبح نیز به بدن خود سوخت‌رسانی کنید.

   

  مدت زمان ورزش شما کوتاه‌تر از یک ساعت است

  وقتی ورزش شما کوتاه‌مدت است و پس از ورزش نیز میان‌وعده انتظار شما را می‌کشد، می‌توانید از مصرف میان‌وعده قبل از ورزش صرفنظر کنید.

   

  ورزش شما سبک است

  معمولاً بعد از برخی از جلسات شدید ورزشی، یکسری جلسات سبک برای فرصت دادن به بدن جهت بازسازی و ترمیم عضلانی، وجود دارند. در روزهایی که جلسات سبک ورزشی دارید، معمولاً نیازی هم به میان‌وعده قبل از ورزش نیست. البته این به معنی بی‌اهمیت بودن جلسات ترمیمی نیست، بلکه تنها به این معنی است که میزان انرژی‌سوزی در این جلسات، کمتر از جلسات سنگین ورزشی است و طبیعتاً نیازی هم به اینکه سوخت زیاد به بدن رسانده شود، ندارند.

   

  فاصله آخرین وعده غذایی و ورزش شما، کمتر از 3 ساعت است

  مصرف میان‌وعده قبل از ورزش، 2 تا 3 ساعت قبل از شروع جلسه ورزشی، بسیار ایده‌آل است. بنابراین اگر شما چند ساعت قبل از ورزش، یک وعده غذایی متعادل و مغذی مصرف کرده باشید، دیگر نیازی به اینکه بلافاصله قبل از ورزش هم میان‌وعده بخورید، نیست. در واقع اگر فاصله بین میان‌وعده قبل از ورزش و ورزش بسیار کم باشد، می‌تواند به ناراحتی معده و مشکلات گوارشی منتهی شود.

   

  در چه مواردی نیاز به خوردن میان‌وعده قبل از ورزش است؟

   

  وقتی که وعده غذایی شب گذشته، سبک بوده است و یا غذا در ساعات اولیه شب مصرف شده است

  به این ترتیب، فاصله بین آخرین وعده غذایی که مصرف کرده‌اید با وعده بعدی بسیار زیاد می‌شود و انرژی بدن تحلیل می‌رود و برای انجام ورزش، ناکافی می‌باشد. دقت داشته باشید که علاوه بر سوخت‌رسانی به بدن، باید آب کافی نیز در ابتدای صبح به بدن خود برسانید.

   

  وقتی که هدف شما از ورزش، کاهش وزن است

  شاید به نظرتان متناقض بیاید اما برای بهبود ترکیب بدن خود باید انرژی کافی به بدن خود برسانید. به این ترتیب متابولیسم بدن شما بالا نگه داشته می‌شود و با بالا رفتن متابولیسم، انرژی صرف فعالیت ورزشی شده و در بدن ذخیره نمی‌شود.

   

  وقتی  که بعد از فعالیت ورزشی، دچار تمایل شدید به غذا و پرخوری می‌شوید

  این موضوع نشان می‌دهد که بدن شما دچار کمبود شدید غذایی در اثر ورزش شده است و نیاز به انرژی دارد. بنابراین اگر قبل از ورزش، یک میان‌وعده مصرف کنید، از پرخوری پس از ورزش در شما جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که به هر خوراکی که در جلوی چشم شما است، ناخنک نزنید.

   

  کلام آخر اینکه خوردن میان‌وعده قبل از ورزش به شما کمک می‌کند تا فعالیت ورزشی بهتری داشته باشید زیرا کربوهیدرات، نیاز فوری به انرژی را، مخصوصاً اگر فعالیت ورزشی شما شدید است، برطرف می‌کند. مصرف غذایی که بیشتر آن از کربوهیدرات تشکیل شده است، در 2 تا 3 ساعت قبل از ورزش، بسیار مفید است اما حتی اگر میان‌وعده سبک کربوهیدراتی (مثل موز) باشد و نیم ساعت قبل از ورزش مصرف شود نیز اثرات مفیدی دارد.

  اما همانطور که گفته شد خوردن میان‌وعده قبل از ورزش به شدت و مدت فعالیت ورزشی شما و نیز فاصله آخرین وعده غذایی که خورده‌اید با ورزش شما، دارد.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

   

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چند نکته برای کاهش وزن موفقیت‌آمیز
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹

از نظر بیولوژیکی، کاهش وزن کار آسانی نیست و موانع بر سر راه کاهش وزن، [...]

چرا خیلی زود از پیاده‌روی خسته می‌شوم؟
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۹

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای ایجاد عادت ورزش و تقویت سلامتی عمومی بدن، [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.