• امروز :
 • سلامتی
 • چه زمان کاهش وزن خود را به چشم می‌بینیم؟

 • پنج شنبه، ۰۷ فروردین ۱۳۹۹ بازدید 16 مدیریت
 • کلید موفقیت در کاهش وزن، تداوم و پایداری است، حتی وقتی که احساس می‌کنید پیشرفت شما بسیار کند است. برای اینکه متوجه تغییرات ناشی از رژیم کاهش وزن در بدن خود بشوید باید صبور باشید و این امر نسبت به آنچه که در ذهن شماست، زمان بیشتری می‌برد. برای اینکه این تغییرات را به چشم خود ببینید و برای‌تان محسوس باشد باید به نکاتی که در ادامه مطلب به آنها اشاره می‌کنیم، توجه داشته باشید.

 •  

  تفاوت از دست دادن چربی و از دست دادن وزن

  عددی که ترازو به شما نشان می‌دهد، نشان‌دهنده همه ترکیبات بدن شماست، یعنی چربی، عضلات، استخوان‌ها، اندام‌ها و مایعات بدن.

   

  بنابراین وقتی که ترازو کاهش عدد را نشان می‌دهد یعنی ممکن است هر یک از این بخش‌های بدن در حال تحلیل رفتن باشند. به خصوص اگر از رژیم کم‌کربوهیدرات استفاده می‌کنید و یا اگر در برنامه غذایی شما مقدار زیادی غذاهای فراوری‌شده و سدیم زیاد وجود دارد، آنچه که از وزن شما کم می‌شود و کاهش وزنی که ترازو به شما نشان می‌دهد، لزوماً در اثر از دست دادن چربی بدن نیست، بلکه بیشتر به دلیل از دست دادن آب بدن است.

   

  از دست دادن آب، خیلی سریع باعث کاهش وزن می‌شود ولی این کاهش وزن، موقتی است. از سوی دیگر، از دست دادن چربی نیاز به زمان طولانی دارد و به کندی اتفاق می‌افتد. اما در عوض، کاهش وزن حقیقی است.

   

  اگر در حین اینکه چربی از دست می‌دهید، ورزش کنید و عضلات بدن خود را تقویت نمایید، ترازو تغییری نشان نمی‌دهد و ممکن است  شما به اشتباه فکر کنید که کاهش وزن شما موفق نبوده است. در حالی که در واقع بسیار هم موفق عمل کرده‌اید و سایز بدن شما در حال کاهش است، حتی با وجود اینکه وزن شما تغییر محسوسی نکرده است.

   

  از کجا بفهمم که کاهش وزن من ناشی از کاهش آب بدن است و یا کاهش چربی بدن؟

  شما بدون استفاده از ابزار پزشکی مناسب قادر نخواهید بود که به طور دقیق به این پرسش پاسخ بدهید اما یک قانون کلی این است که اگر کاهش وزن بسیار سریع و طی تنها چند روز اتفاق بیفتد، به احتمال بسیار زیاد، شما در حال از دست دادن آب بدن هستید، نه چربی بدن.

   

  البته از دست دادن آب بدن، لزوماً یک مسأله بد نیست. دفع آب اضافی بدن به شما انگیزه می‌دهد تا رژیم خود را ادامه بدهید. اما فراموش نکنید که به محض اینکه به رژیم عادی خود برگردید، وزن شما هم دوباره به وزن اولیه بازگشت پیدا می‌کند.

   

  اثر تغییرات وزنی روزانه بر رژیم کاهش وزن

  کاهش و افزایش وزن از روزی به روز دیگر بر روی دیدگاه ما نسبت به وزن خود اثر می‌گذارد و می‌تواند ما را به اشتباه بیندازد. وقتی که نوسانات وزنی خود را در کوتاه‌مدت می‌بینیم، فکر می‌کنیم که ناشی از از بین رفتن چربی یا افزایش چربی است. این در حالیست که در واقع این امر به دلایل دیگری غیر از چربی بدن، اتفاق می‌افتد.

   

  به عنوان مثال، زنان قبل و در طول قاعدگی، دچار تغییرات وزنی در حدود نیم تا حتی 2/5 کیلوگرم می‌شوند و پس از پایان قاعدگی، وزن آنها به حالت اولیه خود بازمی‌گردد. پرنمک بودن غذا نیز می‌تواند باعث افزایش ناگهانی وزن شود.

   

  عوامل بسیاری وجود دارندکه باعث احتباس آب در بدن شده و در نتیجه وزن را به صورت کاذب، بالا نشان می‌دهند. حتی کوفتگی عضلانی پس از ورزش، استرس و مصرف الکل نیز از عوامل افزایش کاذب وزن هستند. به همین دلیل، بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که خود را هفته‌ای فقط یک بار وزن کنید.

   

  الگوی صحیح وزن کردن خود

  همیشه خود را در یک روز مشخص از هفته و در ساعت مشخصی از آن روز وزن کنید. همچنین همیشه خود را با لباسی که دفعه قبل در زمان وزن کردن بر تن داشتید، وزن کنید.

   

  اگر هم عادت دارید که هر روز خود را وزن کنید، به این نکته نیز توجه داشته باشید که وزن شما در هر روز تحت تأثیر عواملی مثل سیکل قاعدگی یا خوردن غذاهای پرنمک یا پرکربوهیدرات، استرس و کوفتگی عضلانی ناشی از ورزش، قرار می‌گیرد و همه این عوامل باعث تجمع آب در بدن شده و وزن شما را به صورت کاذب، بالاتر از آنچه که واقعاً هست، نشان می‌دهند.

   

  پس چه زمان متوجه کاهش وزن واقعی خود می‌شویم؟

  برای دیدن تغییرات وزنی با چشم، معمولاً 4 هفته طول می‌کشد تا دوستان شما متوجه کاهش وزن شما شوند. اما  برای خود شما معمولاً 6 تا 8 هفته به طول می‌انجامد تا سرانجام متوجه کاهش وزن خود بشوید. علت این است که دوستان شما هر روز شما را نمی‌بینند و در نتیجه زودتر ازخود شما متوجه تغییرات در شما و کاهش وزن‌تان می‌شوند.

   

  به جای اینکه کاملاً به ترازو متکی باشید، توصیه می‌شود که از سایر روش‌های بررسی تغییرات وزنی خود نیز استفاده کنید. این روش‌ها، تغییرات وزنی را که ترازو قادر به بیان آنها نیست به شما نشان می‌دهند:

   

  1 -  محیط بدن خود را اندازه بگیرید

  اندازه‌گیری محیط دور کمر، یک روش ساده برای بررسی کاهش چربی بدن است. برای این کار باید بدون اینکه شکم خود را تو بدهید، متر را طوری دور شکم خود نگه دارید که از روی ناف شما رد شود. محیط دور کمر، یکی از بهترین و در عین حال ساده‌ترین روش‌های تشخیص تغییرات وزنی است و شاخص‌های بررسی میزان سلامتی فرد است.

   

  2 -   به سایز لباس‌هی خود دقت کنید

  لباس‌های ما می‌توانند تغییرات وزنی ما را نشان بدهند. اگر لباس شما برای شما گشاد شده است، طبیعتاً یعنی وزن کم کرده‌اید و برعکس اگر تنگ شده‌اند یعنی دچار افزایش وزن شده‌اید.

   

  3 -  از خودتان عکس قبل و بعد بگیرید

  دیدن تصاویر خودتان، قبل و بعد از شروع برنامه کاهش وزن، به شما این امکان را می‌دهد که تغییرات خود را به چشم ببینید. هر 2 هفته یکبار و با پوشیدن همان لباس که قبلاً با آن عکس گرفته‌اید، از خود عکس جدید بگیرید.

   

  4 -  به احساسات خود توجه کنید

  یعنی مثلاً ببینید که چقدر خواب شما راحت‌تر از قبل شده است و یا چقدر انرژی بیشتری در بالا رفتن از سربالایی دارید. این نکات ریز و کوچک در واقع اهمیت زیادی دارند زیرا گرچه ممکن است که ترازو هیچ تغییری در وزن شما نشان ندهد اما شاید شما در واقع در حال عضله‌سازی و از دست دادن چربی اضافی بدن هستید و به همین دلیل وزن شما تغییری نشان نمی‌دهد اما سایز بدن شما رو به کاهش است و از سلامتی بیشتری نیز نسبت به قبل برخوردار شده‌اید و احساس سرزندگی و شادابی بیشتری نسبت به قبل دارید.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چگونه ورزش در خانه را از یک ورزش خسته‌کننده به یک ورزش مهیج تبدیل کنیم
سلامتی
یکشنبه، ۱۷ فروردین ۱۳۹۹

با توجه به تعطیلی باشگاه‌ها در دوران قرنطینه، برخی از دوستان با اراده [...]

نوشیدنی‌هایی برای تقویت ایمنی بدن
سلامتی
شنبه، ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

خیلی عوامل، از فعالیت بدنی و مصرف غذاهای مقوی گرفته تا کاهش استرس و حت [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.