یکا چیست؟

یکا چیست؟
یکا، روشی ساده و دلپذیر برای ایجاد خود آگاهی نسبت به سلامت تغذیه، به هنگام تلاش برای کاهش وزن است. ایده‌ی کلی در یکا، دادن گزینه‌های نامحدود به فرد رژیم‌گیرنده برای تغذیه روزانه‌، در عین توجه به میزان تاثیرشان بر سلامت و وزن فرد است. یکا، گزینه‌ای پیشروتر از رژیم‌های کالری‌شمار است، چرا که علاوه بر کالری حاصل از مصرف مواد خوراکی، معیاری برای سلامت تغذیه هم به دست می‌دهد و با تشویق خوراکی‌های سالم و ورزش، سبک زندگی فرد رژیم‌گیرنده را به سمت کاهش وزنی بی‌خطر و پایدار هدایت می‌کند. همچنین، با مجاز داشتن روزهایی استثنایی، امکان لذت بردن فرد رژیم‌گیرنده از دورهمی با دوستان و مهمانی‌ها را، بی‌آنکه نیازی به آشکار ساختن رژیم خود یا شکستن آن وجود داشته باشد، فراهم می‌آورد.
نمونه‌ی جهانی این روش سلامت تغذیه، که یکا بر اساس آن بومی‌سازی شده، توسط شرکت Weight Watchers(ww) آمریکا ابداع گردیده، که با گذشت افزون بر ۶۰ سال، و ایجاد تغییرات و اصلاحات متعدد، همچنان یکی از مطرح‌ترین متدهای سلامت در کاهش وزن، در ده‌ها کشور پیشرفته‌ی جهان است. ما اين روش را با بهره گيري از دانش متخصصين تغذيه کشورمان و مطابق با به روزترين متدها ارائه مي نماييم.
روش محاسبه‌ی یکای غذاها، با اندازه‌گیری کالری آنها متفاوت است، به این معنا که دو غذا با کالری‌های برابر، الزاما یکاهای برابر ندارند و غذای سالم‌تر، یکای پایین‌تری داشته و حتی تعداد زیادی از میوه‌ها و سبزیجات، دارای یکای صفر هستند، که این روش محاسبه، در درازمدت، کاربر را ناخودآگاه به سمت تغذیه سلامت سوق خواهد داد. همچنین، محدود نکردن کاربر به لیست غیرقابل تغییری از غذاهای از پیش تعیین شده، فرایند کاهش وزن را لذت‌بخش‌تر نموده و احساس انزوای کاربر از اطرافیانش را از بین می‌برد.
یکا چگونه کار می کند:
رژیم سلامت تغدیه و کاهش وزن یکا، همچون کیف پولی همراه برای نگاه داشتن حساب و کتاب میزان مصرف غذای روزانه، با هدف کاهش وزنی سلامت عمل می‌کند، بدین شکل که با دریافت مشخصات فرد رژیم‌گیرنده، از جمله جنسیت، قد و وزن فعلی، میزانی عددی از مقدار غذای مجاز مصرفی وی در اختیارش می‌گذارد، که به آن یکاروز می‌گوییم.
یکا، همچنین ارزش غذایی مواد خوراکی مورد استفاده در فرهنگ ایرانی را، مشتمل بر غذاهای ایرانی و غیرایرانی محاسبه کرده و در قالب لیستی از این خوراکی‌ها با ارزش غداییشان، که اصطلاحا یکای آنها نامیده می‌شود، در اختیار فرد رژیم‌گیرنده، یا کاربر، قرار می‌دهد. با درج غذاهای مصرف شده در کاربرگ کاربر، یکای آنها از یکاروز وی کسر می‌شود، تا آنجا که به صفر رسیده و دیگر مجاز به مصرف غذای بیشتر نباشد.
کاربر، با انجام فعالیت‌های ورزشی، مقادیری یکاورزشی جایزه خواهد گرفت، که در طول هفته، امکان مصرف مقادیر بیشتری غذا را به کاربر خواهد داد.
همچنین، مقداری یکای رزرو به هر کاربر اختصاص داده می‌شود که به آن گفته می‌شود. یکاهفتگی را می‌توان برای مهمانی‌های آخر هفته یا دورهمی‌هایی با دوستان که معمولا بیشتر از میزان معمول روزانه غذا مصرف می‌شود نگه داشت، یا به دلخواه بین دیگر روزهای هفته تقسیم کرد.

ما در یکا، عادت سالم خوردن رو براتون لذت بخش میکنیم.
یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.