• امروز :
 • بلاگ
 • 5 راهکار برای افزایش ماندگاری موز

 • سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ بازدید 11 مدیریت
 • هیچ جیز خوشمزه‌تر از میوه تازه نیست. یکی از میوه‌های محبوب، موز است. اما همیشه این مشکل وجود دارد که موز خیلی زود قهوه‌ای می‌شود و دیگر آن تردی و تازگی اولیه را ندارد، به خصوص اگر یک دسته موز بخرید و روزانه فقط دانه از آنها را مصرف کنید. در اینجا به برخی راهکارها برای افزایش مدت زمان ماندگاری موز، اشاره می‌کنیم.

 •  

  1 -  موزها را آویزان  کنید

  موزه به محض اینکه از درخت جدا می‌شود شروع به رسیدن می‌کند اما اگر به یک گیره آویزان شود، گاز اتیلن که باعث رسیدگی موز می‌شود، کندتر تولید و پخش می‌شود. آویزان کردن موز همچنین از کبودی و قهوه‌ای شدن موز می‌شود. بنابراین موزها را  در دمای اتاق از جایی آویزان کنید.

   

  2 -  موز نارس و سبز بخرید

  یکی از راحت‌ترین راهکارهای این است که موز را در زمانی که نارس و سبز است خریداری کنید تا دیرتر به مرحله رسیدگی و زرد شدن برسند.

   

  3 -  ساقه موز را با پلاستیک بپوشانید

  همانطور که گفتیم، انتشار گاز اتیلن از موز باعث رسیدگی آن می‌شود. این گاز از ساقه موز متصاعد می‌شود. بنابراین اگر این قسمت از موز را با پلاستیک بپوشانید، گاز اتیلن متصاعد نشده و موز دیرتر می‌رسد. بهتر است که هر موز را از موزهای دیگر جدا کرده و تک‌تک ساقه‌ها را بپوشانید و نه به صورت دسته‌ای.

   

  4 -  موزهای رسیده را در یخچال بگذارید

  یکی از قوانین طلایی نگهداری مواد غذایی، قرار دادن آنها در یخچال است. اما این یک قانون همیشگی نیست، مخصوصاً وقتی که صحبت از موز می‌شود. موز نارس و سبز را نباید در یخچال گذاشت اما وقتی که موز کاملاً می‌رسد، می‌توانید آن را در یخچال نگهداری کنید تا دمای سرد یخچال، طول عمر آن را افزایش بدهد (فقط برای چند روز).

   

  5 -  موز را منجمد کنید

  این راهکار هم یکی از ساده‌نرین روش‌ها برای نگهداری موز است. البته نحوه منجمد کردن هم مهم است. اگر موز را با پوست منجمد کنید، پوست آنها قهوه‌ای می‌شود و به نظر تازه نمی‌رسند. بنابراین موز را پوست بگیرید و هر موز را تک‌تک ورقه‌ورقه کرده و در در کیسه‌های پلاستیکی بدون هوا، منجمد کنید.

   

  برگرفته از:   www.rd.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...چند نکته برای کاهش وزن موفقیت‌آمیز
بلاگ
پنج شنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۹

از نظر بیولوژیکی، کاهش وزن کار آسانی نیست و موانع بر سر راه کاهش وزن، [...]

چرا خیلی زود از پیاده‌روی خسته می‌شوم؟
بلاگ
چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۹

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای ایجاد عادت ورزش و تقویت سلامتی عمومی بدن، [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.