• امروز :
 • سلامتی
 • 5 راهکار برای پرهیز از "خستگی تصمیم" در کاهش وزن

 • دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹ بازدید 27 مدیریت
 • شاید خودتان هم متوجه نباشید که از همان لحظه روز که از خواب بیدار می‌شوید، صدها انتخاب پیش روی شماست که باید در مورد آنها تصمیم‌گیری کنید. چه لباسی بپوشم؟ چه صبحانه‌ای بخورم؟ قهوه را قبل از ورزش بنوشم و یا بعد از آن؟ پاسخ رئیسم را چه بدهم؟ برخی از روزها، پر استرس‌تر از روزهای دیگر هستند و نیاز به تصمیم‌گیری‌های بیشتر است. این امر به بروز مشکلی به نام "خستگی تصمیم" منجر می‌شود. خستگی تصمیم، بر روی تصمیماتی که می‌گیرید اثر منفی می‌گذارد.

 •  

  تحقیقات نشان می‌دهند که تصمیم گرفتن بیش از فکر کردنی که نیاز به انتخاب و تصمیم‌گیری ندارد، باعث خستگی ذهن می‌شود. تمام تصمیماتی که شما می گیرید، چه کوچک و چه بزرگ، در هر موردی که باشند، می‌توانند به خستگی تصمیم منجر شوند و بر روی سایر تصمیمات شما نیز اثر می‌گذارند، چه در مورد مسائل کاری، چه خانوادگی، چه ورزش و رژیم غذایی و هر چیز دیگر.

   

  خستگی تصمیم چه اثری بر روی تلاش ما برای کاهش وزن دارد؟

  خستگی تصمیم می‌تواند منجر به انتخاب غذایی نادرست و ناسالم شود و چنانچه شکل مستمر به خود بگیرید، می‌تواند شما را به سمت افزایش وزن سوق دهد. افراد معمولاً در هنگام خستگی تصمیم، تصمیمات عجولانه می‌گیرند. بنابراین اگر گرسنه هستید، احتمال اینکه با یک تصمیم عجولانه به سراغ غذاهای چاق‌کننده بروید که تهیه آنها آسان است و طعم خوشمزه‌ای هم دارند، زیاد می‌شود.

   

  از آنجایی که خستگی تصمیم، بیشتر در اواخر روز اتفاق می‌افتد، بیشترین اثر را هم بر روی شام و دسر و میان‌وعده شب شما خواهد داشت (حتی اگر در طول روز انتخاب‌های سالم غذایی داشته‌اید). بعد از تصمیم‌گیری هم معمولاً کنترل خود برای به اجرا درنیاوردن آن تصمیم، مشکل می‌شود.

   

  چگونه از خستگی تصمیم جلوگیری کنیم؟

   

  1 -  از قبل برای غذای خود برنامه‌ریزی داشته باشید

  داشتن یک برنامه از پیش تعیین‌شده به شما کمک می‌کند که در زمان گرسنگی، طبق برنامه پیش رفته و در اثر خستگی تصمیم، دچار اشتباه و لغزش و تصمیم‌گیری اشتباه نشوید. با داشتن برنامه دیگر لازم نیست که در تمام طول روز به این فکر کنید که چه می‌خواهید بخورید.

   

  2 -  برنامه روزانه منظمی برای خود ترتیب بدهید

  در کنار برنامه‌ریزی غذایی، شما باید برای خود یک برنامه غیرغذایی منظم نیز ترتیب بدهید که به شما کمک می‌کند تعداد تصمیمات روزانه‌ای که باید بگیرید، کمتر شده و کمتر دچار خستگی تصمیم شوید. اینکه از قبل بدانید که در چه روزهایی از هفته می‌خواهید ورزش کنید، چه لباسی می‌خواهید بپوشید و یا هر زمینه فعالیت دیگر، احتمال بروز خستگی تصمیم را کمتر می‌کند.

   

  3 -  اراده و کنترل نفس خود را با کمک ورزش، تقویت کنید

  فعالیت بدنی به شما کمک می‌کند تا قدرت اراده و کنترل نفس خود را تقویت نمایید. همچنین باعث سرکوب اشتها می‌شود.

   

  4 -  از راهکار "چون ..." استفاده کنید

  یعنی مثلاً با خود بگویید چون امروز شنبه، سه‌شنبه یا جمعه است باید ورزش کنم. در نتیجه اگر حوصله ورزش را هم نداشته باشید اما چون در آن روز به خصوص از هفته هستید پس باید ورزش کنید. و یا چون گرسنه هستم پس باید یک سیب بخورم. به عبارتی شما در زمانی که گرسنه هستید حتماً باید خوراکی بخورید اما آن خوراکی سیب خواهد بود و نه شیرینی.

   

  این روش را می‌توان نه تنها در مورد رژیم غذایی که در مورد سایر تصمیمات زندگی نیز به کار گرفت. تحقیقات نشان می‌دهند که این راهکار باعث می‌شود که تصمیمات بهتری بگیرید.

   

  5 -  به صورت دوره‌ای به خود استراحت بدهید

  استراحت دادن به ذهن باعث می‌شود که دچار خستگی تصمیم نشوید. مثلاً می‌توانید با یک دوست تماس تلفنی داشته باشید و یا به پیاده‌روی بروید. در این صورت، وقتی که مجدداً برای تصمیم‌گیری بازمی‌گردید، ذهن شما بازتر شده و دچار خستگی نمی‌شود. یک نکته مفید دیگر اینکه هرگاه دچار استرس شدید، چند دقیقه‌ای به گشت زنی در طبیعت بپردازید.

   

  برگرفته از:   blog.myfitnesspal.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.