• امروز :
 • سلامتی
 • 7 عارضه جانبی استرس که باید از آنها اطلاع داشته باشید

 • سه شنبه، ۲۷ خرداد ۱۳۹۹ بازدید 50 مدیریت
 • بی‌خوابی شبانه، پرخوری و ضعف دستگاه ایمنی بدن از علائم استرس هستند که بسیاری از ما با آنها آشنایی داریم. اما استرس دارای علائم و عوارض جانبی دیگری نیز می‌باشد که هم جنبه جسمی و هم جنبه روحی دارند و ممکن است که خیلی از افراد با آنها آشنایی نداشته باشند.

 •  

  1 -  فراموشی

  اگر دچار فراموشی می‌شوید یا مشکل تمرکز دارید، ممکن است علت آن استرس در شما باشد. استرس و اضطراب قدرت تمرکز و حافظه را کاهش می‌دهد. افراد بزرگسالی که مقدار هورمون استرس (کورتیزول) در آنها افزایش پیدا می‌کند، حافظه و حجم مغزی کمتری دارند.

   

  2 -  مشکلات پوستی

  آکنه، زخم‌های پوستی و قرمزی و حساسیت پوستی می‌تواند در موارد استرس شدید در پوست ایجاد شود. علت این است که استرس باعث افزایش ترشح هورمون‌ کورتیزول و هورمون اپی‌نفرین در بدن می‌شود که به نوبه خود باعث فعال شدن غدد چربی پوست و ترشح چربی می‌شوند. در نتیجه فرد در معرض آکنه پوست و سایر مشکلات پوستی قرار می‌گیرد.

   

  همچنین در زمان‌های پر استرس، ما چندان به مراقبت از خود اهمیت نمی‌دهیم، به قدر کافی نمی‌خوابیم، صورت خود را نمی‌شوییم، آرایش را پاک نمی‌کنیم و ... . همه اینها منجر به افزایش مشکلات پوستی و شکنندگی پوست می‌شوند.

   

  3 -  کاهش توان جنسی

  استرس مزمن و زیاد در ترشح هورمون‌ها در بدن تداخل ایجاد می‌کند. افزایش ترشح هورمون‌های کورتیزول و اندروفین باعث کاهش میل جنسی می‌شود.

   

  4 -  گرفتگی عضلانی

  شاید متوجه گرفتگی ناگهانی گردن، کمر و شانه‌ها شده باشید. علت این گرفتگی می‌تواند استرس باشد. بدن ما برای مقابله با استرس وارد فاز جنگی می‌شود. در این حالت ترشح هورمون‌ها باعث واکنش عضلات بدن می‌شود تا بتوانند ما را از مهلکه و خطر برهانند. این موضوع در کوتاه‌مدت می‌تواند کمک‌کننده باشد (مثل فرار از حمله یک خرس). اما در درازمدت باعث بروز مشکلات عضلانی می‌شود. وقتی استرس دائمی باشد، عضلات فرصت پیدا نمی‌کنند که استراحت کنند.

   

  5 -  عصبانیت

  زودرنجی و تحریک‌پذیری از دیگر عوارض استرس مزمن و طولانی‌مدت هستند. این امر گاهی باعث واکنش شیمیایی بدن در برابر استرس می‌شود. وقتی بدن برای پاسخ به استرس، مواد شیمیایی ترشح می‌کند، قلب و تنفس نیز واکنش نشان می‌دهند تا شما را از تهدیدی که باعث استرس در شما شده است، نجات دهند که در کوتاه‌مدت می‌تواند مفید باشد. اما اگر استرس ادامه‌دار باشد، باعث تغییرات خلق و خو و عصبانیت می‌شود.

   

  6 -  مشکلات گوارشی

  استرس مزمن، انواع مشکلات گوارشی را ایجاد می‌کند، از جمله درد معده، یبوست و اسهال. علت این است که روده‌ها و دستگاه عصبی مرکزی با هم در ارتباط تنگاتنگ هستند. به همین دلیل روده را مغز دوم می‌نامند.

   

  7 -  سردرد

  وقتی که بدن وارد فاز استرس می‌شود، ترشح هورمون‌هایی مثل آدرنالین و کورتیزول باعث تغییرات وسیع در عضلات می‌شوند. یکی از عوارض تغییرات عضلانی، بروز میگرن و سردرد است. همچنین در طول استرس شدید، فرد ممکن است تنش شدید در گردن، فکو شانه‌های خود را تجربه کند. این "مثلث تنش" باعث تشدید سردرد می‌شود.

   

  4 راهکار برای کاهش استرس

  گرچه نمی‌توان استرس را به طور کامل از زندگی حذف کرد ما باید یاد بگیریم که چگونه آن را در زندگی روزانه خود کنترل کرده و کاهش بدهیم.

   

  1 -  نفس‌های عمیق بکشید

  تمرینات تنفسی به شما کمک می‌کنند تا احساس آرامش بیشتری کنید.

   

  2 -  مدیتیشن

  تمرین مدیتیشن که شامل یادگیری تنفس عمیق از اعماق شکم نیز می‌شود، به شما کمک می‌کند تا احساسات منفی خود را تحت کنترل دربیاورید.

   

  3 -  فعالیت بدنی

  ورزش منظم و حرکات ملایمی مثل یوگا، تای چی و تمرینات کششی، به کاهش تنش عضلانی و کاهش استرس کمک می‌کنند.

   

  4 -  شکرگزاری و قدردانی

  هر روز چند دقیقه وقت بگذارید و شکرگزاری به جای آورید. نعمت‌هایی که به خاطرشان شاکر هستید را یادداشت کنید. این کار باعث می‌شود تا احساس بهتر و شادتری پیدا کنید و مثبت‌اندیشی بیشتری داشته باشید.

   

  برگرفته از:   www.livestrong.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نیمی از مبتلایان به ویروس کرونا، تا ماه‌ها این علائم را با خود دارند
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

ویروس کرونا ابتدا بیماری دستگاه تنفسی تصور می‌شد. اما با گذشت 6 ماه از [...]

چگونه چاقی به شکل موذیانه‌ای به سراغ شما می‌آید
سلامتی
دوشنبه، ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

گاهی با وجود اینکه تمام نکات رژیمی را رعایت می‌کنیم، ورزش می‌کنیم و بر [...]

رژیم غذایی امتیازی یعنی چی؟
بلاگ
پنج شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۷


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.