• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • تنظیم دوباره هورمون‌ها به کاهش چربی شکم کمک می‌کند

 • پنج شنبه، ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ بازدید 13 مدیریت
 • هورمون‌ها نقش مهمی در تغییرات وزنی ما دارند. مشکل برخی از افراد چاق این نیست که پرخوری می‌کنند، بلکه علت افزایش وزن آنها را باید در برهم خوردن تعادل هورمون‌های آنها جستجو کرد. حتما می‌دانید که عدم تعادل هورمون تیروئید و انسولین در نوسانات وزن نقش دارد. اما اینها تنها دو نمونه از هورمون‌های مؤثر بر وزن هستند. در ادامه نگاهی به سایر موارد می‌اندازیم.

 •  

  زیاده‌روی در مصرف قند و شکر

  در سلول‌های چربی بدن ما نوعی هورمون به نام لپین ترشح می‌شود که به هورمون سیری معروف است. این هورمون از طریق خون به مغز می‌رسد تا ما متوجه شویم که سیر شده‌ایم. اما زیاده‌روی در مصرف قند فروکتوز باعث اختلال در ترشح این هورمون می‌شود.

   

  تا زمانی که مقادیر کم فروکتوز مصرف کنید، مانعی ندارد و مشکلی پیش نمی‌آید. اما اگر زیاده‌روی کنید، فدن شما فرصت واکنش نشان دادن به این حجم زیاد قند را پیدا نمی‌کند و قند اضافی را به جای اینکه بسوزاند به صورت چربی در بدن ذخیره می‌کند.

   

  هر قدر که قند بیشتری به صورت چربی در بدن ذخیره شود، ترشح هورمون لپتین (هورمون سیری) هم بیشترمی‌شود زیرا این هورمون در سلول‌های چربی ساخته می‌شود.

   

  شاید فکر کنید این که خیلی خوب است. اما وقتی که مقدار هورمون سیری که در بدن ترشح شده است، زیاد باشد، بدن نسبت به آن مقاوم می‌شود. یعنی دیگر آنطور که باید به آن واکنش نشان نمی‌دهد و دیگر پیام سیری از مغز مخابره نمی‌شود. اینگونه است که شما دائم غذا می‌خورید بدون اینکه احساس سیری کنید و در نتیجه دچار اضافه‌وزن و چاقی می‌شوید.

   

  استرس شدید دارید

  هورمون استرس در بدن، کورتیزول نام دارد. این هورمون می‌تواند به راحتی با تمام برنامه‌های کاهش وزن شما مقابله کرده و مانع از موفقیت شما شود.وقتی که کورتیزول در بدن افزایش پیدا می‌کند، قند موجود در خون را برای بازه زمانی طولانی به صورت چربی ذخیره می‌کند. این موضوع برای اجداد باستانی بشر که با قحطی دست و پنجه نرم می‌کرد، مفید بود. اما امروزه چندان به کار ما نمی‌آید.

   

  بنابراین سعی کنید استرس را در زندگی خود کاهش بدهید و به حداقل برسانید تا میزان ذخیره چربی در بدن شما کمترشود. اما در این بین، یک مشکل دیگر نیز وجود دارد که شرایط را بدتر می‌کند و آن نوشیدن قهوه است زیرا قهوه به میزان قابل توجهی کورتیزول را افزایش می‌دهد. پس در نوشیدن قهوه نیز زیاده‌روی نکنید.

   

  افزایش هورمون استروژن باعث گسترش سلول‌های چربی می‌شود

  گرچه وجود استروژن در بدن زنان، ضروری است اما یکی از اصلی‌ترین هورمون‌ها در بخش چربی بدن نیز می‌باشد. در حالت طبیعی، استروژن به همراهی انسولین، شما را در محدوده وزن طبیعی نگه می‌دارد. اما اگر از حالت تعادل خارج شود، به ماشین افزایش وزن تبدیل می‌شود. اما چگونه؟

   

  وقتی که غذا می‌خورید، قند خون شما بالا می‌رود. هورمون انسولین وارد عمل می‌شود تا قند خون شما را پایین بیاورد. بدین منظور، دست قند خون را می‌گیرد و آن را به سه نقطه در بدن شما منتقل می‌کند تا از خون خارج شده و قند خون شما بالا نماند. تا وقتی که انسولین به درستی عمل کند، یعنی تا وقتی که زیاد بالا یا زیاد پایین نباشد، کمی قند را به کبد و مقدار بیشتری را به عضلات می‌فرستد. مقدار کمی را هم به صورت چربی در بدن ذخیره می‌کند.

   

  اگر بدنی سالم و اندامی متناسب داشته باشید، لوزالمعده شما دقیقا همان میزان انسولین ترشح می‌کند که مورد نیاز است تا قند خون را به حالت طبیعی برگرداند. اما اگر استروژن در بدن شما بیش از حد ترشح شود بر روی سلول‌هایی که انسولین ترشح می‌کنند، اثر گذاشته و در نتیجه ترشح انسولین برهم می‌خورد. به این ترتیب بدن شما نسبت به انسولین مقاوم می‌شود. یعنی دیگر واکنش درست به انسولین نشان نمی‌دهد. لذا قند کمتری وارد کبد و عضلات شده و بیشتر قند به صورت چربی ذخیره می‌شود سلول‌های چربی خاصیت کشسانی دارند. یعنی می‌توانند تا 4 برابر کش آمده و بزرگ شوند تا قند را در خود جای بدهند. به این ترتیب شما چاق‌تر می‌شوید.

   

  چه چیز باعث می‌شود که استروژن از حالت تعادل خارج شده و بیش از حد ترشح شود؟ یکی از دلایل اصلی آن مصرف گوشت قرمز است. وقتی که گوشت قرمز مصرف می‌کنیم، فیبر دریافتی ما به شدت کاهش پیدا می‌کند. افراد گیاهخوار دو برابر بیش از افراد گوشتخوار، فیبر دریافت می‌کنند.

   

  فیبر به ما کمک می‌کند تا اجابت مزاج منظم داشته باشیم و مواد زائد به طور مرتب از بدن ما دفع شوند. استروژن اضافی نیز از همین طریق و همراه با مواد زائد از بدن ما دفع می‌شود. پس اگر فیبر کمی مصرف کنیم، استروژن هم فرصت کمتری برای دفع از بدن پیدا کرده و در بدن ما تجمع پیدا می‌کند.

   

  علاوه بر این، خود گوشت قرمز هم حاوی نوعی چربی است که در خود استروژن دارد. دام‌های پرورشی در بدن خود مقادیر زیادی استروئید، آنتی‌بیوتیک و سموم دارند که از طریق خوراکی که به آنها داده شده است، وارد بدن‌شان شده و به این شکل پروار شده‌اند.

   

  وقتی که ما از گوشت این دام‌ها استفاده می‌کنیم، این ترکیبات مضر وارد بدن ما می‌شوند و در بدن ما واکنشی شبیه به واکنش به استروژن ایجاد می‌کنند. در نتیجه اینطور به نظر می‌رسد که استروژن بدن ما بالا رفته است.

   

  پایین بودن تستسترون در بدن باعث کاهش متابولیسم می‌شود

  ما هر روز با انواع سموم محیطی در ارتباط هستیم، از آفت‌کش‌ها گرفته تا غذاهایی که به صورت ژنتیکی دستکاری شده‌اند و گوشت‌هایی که با هورمون رشد کرده‌اند. حتی در کرم‌های آرایشی هم ترکیبات سمی وجود دارد. داروها، غذاهای فراوری‌شده، لایه درونی قوطی‌ کنسرو ماهی تن و حتی هوایی که تنفس می‌کنیم. این فهرست انقدر بلند بالا است که در اینجا نمی‌گنجد.

   

  بسیاری از این سموم، مثل آفت‌کش‌ها، پلاستیک و ترکیبات شیمیایی صنعتی، در بدن ما مانند استروژن عمل می‌کنند. همین افزایش قرارگیری در معرض این سموم است که باعث شده است که دختران زودتر به سن بلوغ برسند و برخی پسرها خصوصیات جسمانی زنانه از خود بروز بدهند.

   

  وجود این مواد خطر ابتلا به سرطان‌های سینه و تخمدان و ابتلا به آندومتریوز را نیز بالا می‌برد. این استروژن تقلبی در بدن به کاهش تستسترون منجر می‌شود. هورمون تستسترون در رشد عضلات و حفظ متابولیسم نقش دارد. وقتی که تستسترون کاهش پیدا کند، طبیعتا بافت عضلانی نیز کمتر شده و متابولیسم کند می‌شود.

   

  خطر مصرف ترکیب بیسفنول (BPA)

  بیسفنول، نوعی ترکیب شیمیایی است که در قوطی‌های کنسرو به کار می‌رود و با فعالیت هورمون‌های استروژن، تیروئید و .... تداخل ایجاد می‌کند. این تداخل بر روی تولید، انتقال و متابولیسم اکثر هورمون‌های بدن، اثر مخرب دارد.

   

  کلام آخر

  حال که می‌دانید عدم تعادل هورمونی چه اثر مخربی بر متابولیسم و وزن شما دارد، باید دید که چگونه می‌توان مشکل هورمونی را حل کرد تا کنترل وزن برای شما آسان‌تر شود. در این صورت باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا تعادل هورمونی شما را برقرار نماید و وضعیت هورمونی بدن شما را مجددا تنظیم کند.

   

  برگرفته از:   www.prevention.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...5 اشتباه حرکت چرخش کمر روسی
بلاگ
یکشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۰

معدودی از ورزش‌ها هستند که ناحیه کمر را به شدت آب می‌کنند. یکی از این [...]

چند نکته مفید درباره خواص خرما
بلاگ
شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

خرما سرشار از قند طبیعی است که باعث می‌شود برخی از افراد آن را مضر تلق [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.