• امروز :
 • مطالب روز تغذیه و سلامت
 • نکاتی درباره مکمل‌های ورزشی

 • یکشنبه، ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ بازدید 638 مدیریت
 • دقت داشته باشید که هر مکمل کاهش وزن یا مکمل تناسب اندام، کارآمد و مفید نیست و در مواردی حتی خطرناک هم هستند. 20 ترکیب رایج در این مکمل‌‌ها وجود دارند که هدف از مصرف آنها، افزایش قدرت و استفامت و نیز کفایت ورزشی، رسیدن به تناسب اندام یا افزایش تحمل تمرینات شدید است. محصولاتی که حاوی این ترکیبات هستند را گاهی در اصطلاح، کمک‌های ارگوژنیک می‌نامند و اغلب در داروخانه‌ها، فروشگاه‌های فروش محصولات اورگانیک و باشگاه‌های ورزشی به فروش می‌رسند.

 •  

  تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از این ترکیبات ممکن است که در موارد خاصی مفید واقع شوند. مثلاً کراتین برای فعالیت‌های شدید قدرتی مثل وزنه زدن، مفید است اما برای فعالیت‌های استقامتی مثل دویدن، کارایی چندانی ندارد. نوشیدن ریشه چغندر، توانایی ورزش هوازی را افزایش می‌دهد اما هنوز مشخص نیست که آیا مکمل‌های پودری حاوی ریشه چغندر هم همین اثر را داشته باشند.

   

  کافئین یکی دیگر از ترکیباتی است که باید با احتیاط مصرف شود. گرچه کافئین به افزایش طول مدت ورزشی که شدت آن یکنواخت است کمک کرده و خستگی را کاهش می‌دهد اما مصرف حداکثر 400 تا 500 میلی‌گرم از آن در روز،‌ برای اکثر افراد بزرگسال، ایمن به حساب می‌آید و نه بیش از این مقدار. کارشناسان توصیه می‌کنند که به ازای هر کیلوگرماز وزن بدن 2 تا 6 میلی‌گرم کافئین، 15 تا 60 دقیقه قبل از ورزش مصرف شود.

   

  خواندن این مطلب را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم: عوارض کافئین برای ورزشکاران

   

  سایر ترکیبات موجود در محصولات مکمل ورزشی، از پشتوانه علمی کافی برای تأیید ادعاهایی که دارند، برخوردار نیستند. مثلاً آنتی‌اکسیدان‌ها گرچه برای سلامتی مفیدند اما هنوز تحقیق کافی برای اثبات نقشی که در فعالیت ورزشی دارند، صورت نگرفته است. همچنین،‌ در مورد ترکیباتی مثل Tribuhus terrestris و شاخ گوزن هم که مدعی عضله‌سازی و افزایش توان آقایان هستند نیز تحقیقات کافی برای اثبات ایمن بودن‌شان، انجام نشده است.

   

  شاید برای‌تان عجیب باشد که تولید‌کنندگان محصولات ورزشی معمولاً بر روی نمونه‌های انسانی آزمایش انجام نمی‌دهند تا ببینند که آیا بر روی انسان، مفید و ایمن است یا خیر. اگر هم بر روی انسان آزمایش انجام دهند، تعداد آزمایش‌شوندگان جوان و سالمی که روی آنها آزمایش می‌کنند، کم بوده و اغلب هم مردان هستند و آزمایش را فقط در حد چند روز یا چند هفته ادامه می‌دهند.

   

  سایر ترکیبات شامل اسیدهای آمینه، جنسه، آهن و پروتئین هستند که احتمالاً افراد از طریق غذا به قدر کافی از این مواد استفاده می‌کنند. تنها تعداد کمی از این ترکیبات،‌ توانایی ورزشی افراد را تقویت می‌کنند و باید درکنار رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی صحیح، مصرف شوند تا کارایی داشته باشند.

   

  اگر در فکر این هستید که از این محصولات استفاده کنید،‌ حتماً ابتدا با پزشک مشورت کنید. این موضوع، به خصوص در مورد نوجوانان، کسانی که مشکلات بالینی دارند یا کسانی که از داروها و مکمل‌های دیگر نیز استفاده می‌کنند، بسیار مهم است.

   

  برگرفته از: www.health.com

تا کنون نظری برای این مطلب درج نشده است.
شما اولین نفر باشید ...نکاتی درباره تغذیه قبل و بعد از ورزش
بلاگ
چهارشنبه، ۰۶ مرداد ۱۴۰۰

تغذیه صحیح می‌تواند راز موفقیت شما در بهبود کیفیت ورزشی شما باشد. تغذی [...]

7 خوراکی که در صورت حساسیت به هیستامین، نباید مصرف کنید
بلاگ
سه شنبه، ۰۵ مرداد ۱۴۰۰

هیستامین یک ترکیب شیمیایی است که در بدن ما وجود دارد و در واقع پاسخ ای [...]


یکاBMI شاخصی برای افراد بالغ است که با آن وزن سالم نسبت به قد محاسبه می شود. برای کودکان 2 ساله و بالاتر، BMI صدک استفاده می شود. این شاخصی است که با آن وزن مناسب نسبت به قد، سن و جنسیت محاسبه می شود. اگر میزان BMI، بالاتر از حد سلامت باشد فرد در خطر بیماری های مربوط به اضافه وزن، مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و بعضی سرطان ها قرار می گیرد.
همانطور که گفته شد BMI بهترین راه ارزیابی وزن سلامت در بزرگسالان است. صدک BMI بهترین روش ارزیابی وزن مناسب در کودکان 2 سال به بالا است. بعضی افراد بزرگسال که بدنی عضلانی دارند ممکن است BMI بالاتر از حد سلامت داشته باشند. در حالی که چربی بسیاری کمی دارند ( مثلا یک بدنساز ). BMI این ورزشکار چاقی را نشان می دهد در حالی که چنین نیست، پس شاخص BMI برای همه کارایی ندارد.
از آنجا که انسان ها در قد و شکل بدن متفاوت هستند، BMI هم وزن طبیعی را نسبت به قد نشان می دهد. BMI بالاتر از حد طبیعی در بزرگسالان، نشان می دهد که سنگین تر از وزن ایده آل هستید. محدوده ی زیر حد طبیعی فقط برای بزرگسالان حساب می شود. نتایج و تفسیر BMI در کودکان متفاوت است.
پایین تر از این حد به این معناست که فرد کمبود وزن دارد. دلایل زیادی برای این نتیجه می تواند وجود داشته باشد. این افراد باید به دنبال افزایش وزن باشند تا سلامت خود را به دست بیاورند.
این محدوده ی وزن مناسب است. اگر برای شما در این محدوده است، یعنی نسبت به قدتان وزن مناسبی دارید. به هر حال این افراد هم باید برنامه ی غذایی سالم به همراه فعالیت بدنی مرتب را دنبال کنند تا هم اندامی متناسب داشته باشند و هم وزنشان از حد طبیعی بالاتر یا پایین تر نیایید.
این اندازه بیش از حد ایده آل است و ممکن است فرد اضافه وزن داشته باشد، یعنی نسبت به قدتان سنگین تر هستید. اضافه وزن، شما را در خطر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 قرار می دهد. وقت آن رسیده که واکنش نشان دهید و برنامه غذایی و ورزشی را شروع کنید.
این اندازه در بالاترین حد است و چاقی نام دارد. چاقی، فرد را در خطر بسیاری از بیماری ها قرار می دهد. کاهش وزن خیلی سریع تاثیر مثبت خود روی سلامت این افراد نشان می دهد.
نتایج در کودکان متفاوت است. برای ارزیابی وزن مناسب در کودکان، متخصصان به قد، سن و جنسیت کودک توجه می کنند. نتیجه صدک BMI نام دارد . راهی مناسب برای تشخیص وزن مناسب کودکان است و توسط متخصصان انجام می شود. متخصص با استفاده از آن می تواند به شما بگوید کودک آنطور که انتظار می رفته است رشد کرده یا نه. وقتی صدک BMI کودک مشخص می شود در یکی از این چهار گروه قرار می گیرد: کمبود وزن: زیر صدک 2 وزن سلامت: بین صدک 2 و 90 اضافه وزن: بین صدک 91 و 97 چاق: روی صدک 98 یا بالاتر از آن، بیشتر کودکان باید روی وزن ایده آل قرار داشته باشند. اما اگر کودک بالاتر از محدوده ی طبیعی باشد، باید زیر نظر قرار بگیرد تا به وزن ایده آل برسد. اضافه وزن مشکلاتی را برای سلامت کودک به وجود می آورد. تحقیقات نشان داده کودکان دارای اضافه وزن یا چاق در دوران کودکی و بعدها، دست به گریبان بیماری های مربوط به چاقی هستند. پس اگر کودکی با چنین مشکلی دارید بهتر است هرچه زودتر اقدام کنید. می خواهید بدانید شما در کدام دسته هستید؟ از این لینک محاسبه کنید.